Into the client's mind: Investigating the effectiveness of informed consent and active learning materials on ethical knowledge of the clients
Danışan zihnine doğru: Bilgilendirilmiş onam ve etkin öğrenme materyallerinin danışanların etik bilgisi üzerindeki etkililiğinin araştırılması
  1. Tez No: 979074
  2. Yazar: RUMEYSA ALINAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM SERİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bilgilendirilmiş onamın etik ikilemler içeren vakaların hem sözlü hem de yazılı olarak sunulduğu etkin öğrenme stratejisiyle aktarılmasının, potansiyel danışanların etik ilkelere, ihlallere ve psikolojik danışmada danışan ve danışman arasındaki karşılıklı hak ve sorumluluklara ilişkin bilgilerini artırmadaki etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yarı deneysel desen benimsenmiş ve etik eğitimi almamış, daha önce psikolojik danışmanlık deneyimi bulunmayan 60 yetişkin katılımcı amaçlı örnekleme yöntemiyle deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Kontrol grubuna bilgilendirilmiş onam yalnızca yazılı olarak sunulurken, deney grubuna vaka tartışmaları, görsel materyaller ve rehberli yansıtma içeren birebir etkileşimli oturumlar gerçekleştirilmiştir. Etik bilgi düzeyini ölçmek amacıyla çalışmaya özgü olarak Psikolojik Danışmada Etik Durumsal Yargı Testi (PD-EYDT) geliştirilmiştir. Test, psikolojik danışma etiğinin dört temel alanını hedeflemektedir bunlar Bilgilendirilmiş Onam (IC), Gizlilik (C), Çoklu ilişki (MR) ve Yeterlik (CP) olarak verilmiştir. Sonuçlar, tüm boyutlarda deney grubu lehine anlamlı farklar olduğunu ortaya koymuştur. IC, C, MR ve CP boyutlarında deney grubu kontrol grubuna göre daha yüksek puanlar almıştır (p < .05). Özellikle, toplam etik bilgi puanları açısından deney grubu (Ortanca = 42.02), kontrol grubundan (Ortanca = 18.98) anlamlı düzeyde daha yüksek skorlar elde etmiştir, U = 104.50, z = -5.146, p <.001.Bu bulgular, bilgilendirilmiş onam sürecinde etkin öğrenme yaklaşımlarının kullanılmasının, potansiyel danışanların etik bilgi ve farkındalıklarını artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, bilgilendirilmiş onamı yalnızca yasal bir zorunluluk değil, aynı zamanda danışanların anlayışını ve özerkliğini güçlendiren eğitsel bir araç olarak ele alarak, psikolojik danışmadaki etik uygulamalara önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the effectiveness of delivering informed consent using an active learning strategy featuring ethical dilemma cases presented both verbally and in writing to enhance potential clients' knowledge of ethical codes, violations, and the mutual rights and responsibilities in psychological counseling. A quasi-experimental design was adopted with posttest-only nonequivalent design, utilizing purposive sampling to assign 60 adult participants, all without prior ethics training or counseling experience, into control and experimental groups. While the control group received informed consent solely in written form, the experimental group participated in one-on-one interactive sessions involving case discussions, visual aids, and guided reflection. To measure ethical understanding, Ethical Situational Judgment Test in Psychological Counseling (ESJT-PC) was specifically developed for the study, targeting four core areas of counseling ethics: Informed Consent (IC), Confidentiality (C), Multiple Relationships (MR), and Competence (CP). The results revealed statistically significant differences favoring the experimental group across all dimensions. For IC, C, MR, and CP, the experimental group demonstrated higher scores than the control group (p < .05). Most notably, total ethical knowledge scores were significantly higher in the experimental group (Mdn = 42.02) than the control group (Mdn = 18.98), U = 104.50, z = -5.146, p < .001. These findings support the use of active learning approaches in delivering informed consent, highlighting their effectiveness in improving ethical knowledge and awareness among potential clients. The study contributes to ethical practices in counseling by promoting informed consent as an educational tool, enhancing client understanding and autonomy.