1690 numaralı (H.1194-1195/m.1780-1781 tarihli) Rodosçuk şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of sharia secords no 1690 of Rodoscuk (H.1194-1195/m.1780-1781)
  1. Tez No: 979138
  2. Yazar: MELEK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgesel tarih araştırmalarında, yönetsel, sosyal ve ekonomik yapıyı anlamada önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Rodoscuk'a ait 1690 numaralı Şer'iyye Sicili üzerinde, Hicri 1194-1195 (Miladi 1780-1781) yıllarını kapsayan veriler ışığında bir analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgular, 18. yüzyılda Rodosçuk'taki gündelik yaşamı derinlemesine incelemeyi ve söz konusu tarihsel veriler ışığında, dönemin sosyal ve ekonomik yapısını güncel bir perspektife taşıyarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gündelik yaşamın çeşitli boyutları, kamusal alanları temsil eden şehir, mahalle, çarşı gibi unsurlar ile özel alanı ifade eden ev gibi mekanlar üzerinden ele alınmıştır. Bu mekânların fiziksel yapıları ve kullanım biçimleri detaylı bir şekilde incelenmiş, söz konusu mekânların bireylerin sosyal pratikleriyle ilişkisi çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Rodosçuk Kazası'nın, Osmanlı şehri kimliğini taşıdığına ve bu kimliğin gündelik yaşam pratiklerine nasıl yansıdığına dair önemli ipuçları sunmaktadır. Ayrıca, Rodosçuk Mahkemesi'nin çalışma düzeni, günlük iş hacmi, gündelik yaşamın temposu ve insan ilişkilerinin, deftere yansıyan belgeler aracılığıyla daha anlaşılır hale geldiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, mahkemelerin sadece hukuki değil, aynı zamanda toplumsal ve ekonomik yaşamı şekillendiren önemli kurumlar oldukları ortaya konmuştur. Çalışmanın bir diğer önemli boyutu, gündelik hayattaki aile yapısı, ekonomik durum, kullanılan eşyalar ve şehirdeki ekonomik faaliyetler üzerine yapılan detaylı incelemelerdir. Bu unsurlar, bölgenin sosyal yapısını ve günlük yaşamın dinamiklerini anlamada anahtar rol oynamaktadır. Sonuç olarak, 1690 numaralı Rodosçuk Şer'iyye Sicili, bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına dair önemli veriler sunmakta ve bu veriler doğrultusunda, Rodoscuk Kazası üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma hem dönemin yerel yönetim yapısını hem de toplumun genel yaşam biçimini daha iyi anlamamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Şer'iyye Registers are important sources for understanding the administrative, social, and economic structure in regional history studies of the Ottoman Empire. This study analyzes the 1690th Rodoscuk Şer'iyye Register, which covers the years 1194-1195 in the Islamic calendar (1780-1781 in the Gregorian calendar). The findings aim to provide an in-depth examination of daily life in Rodoscuk during the 18th century and to evaluate the social and economic structure of the period through a contemporary perspective, based on the historical data. The various dimensions of daily life are explored through public spaces such as the city, neighborhoods, and marketplaces, as well as private spaces like the home. The physical structures and usage patterns of these spaces are examined in detail, and their relationship with the social practices of individuals is analyzed from different perspectives. The findings indicate that Rodoscuk maintained its identity as an Ottoman town, and the way this identity was reflected in the daily life practices provides important insights. Furthermore, the study reveals the working routine of the Rodoscuk Court, the volume of daily business, the tempo of daily life, and interpersonal relationships, all of which are made clearer through the documents recorded in the register. In this context, it is demonstrated that courts were not only legal institutions but also played a significant role in shaping the social and economic life of the community. Another key aspect of the study is the detailed examination of family structure, economic conditions, household items, and economic activities in the city. These elements play a crucial role in understanding the social fabric and the dynamics of daily life in the region. In conclusion, the 1690th Rodoscuk Şer'iyye Register provides valuable data on the social, cultural, and economic structure of the region, enabling a comprehensive evaluation of Rodoscuk. The study contributes to a better understanding of both the local administrative structure of the time and the broader patterns of social life in the community.