Tarihsel ve kültürel perspektiften Gelibolu Gazi Süleyman Paşa Vakfı
The Gallipoli Gazi Suleyman Pasha Waqf in historical and cultural Context
- Tez No: 979137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MESUT ÖZEKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Tarihte“Rumeli Fatihi”unvanıyla anılan Şehzade Gazi Süleyman Paşa, gerçekleştirdiği fetih hareketleriyle Osmanlı Devleti'nin, bir Avrupa devleti olma sürecini başlatan önemli bir şahsiyettir. Rumeli'ye geçişiyle birlikte Bolayır'a yerleşen Süleyman Paşa ve gazileri, bölgedeki askeri faaliyetlerini buradan yönetmişlerdir. Ardından Anadolu'dan başlatılan Türk iskân politikasıyla birlikte Bolayır ve çevresinde ilk Türk yerleşimleri kurulmuş, bu bölge Türk- İslam kültürüyle yoğrulmaya başlanmıştır. Şehzade Süleyman Paşa, fethettiği topraklarda sadece askerî varlık kurmakla kalmamış; cami, imaret, kervansaray gibi kamusal yapılar inşa ettirerek kalıcı bir kültürel ve sosyal miras da bırakmıştır. Onun bu stratejik ve kültürel adımları, Rumeli'nin bir Türk yurdu haline gelmesinde belirleyici rol oynamıştır. Bu başarı, yüzyıllar boyunca Türk edebiyatında ve görsel sanatlarında işlenmiş; Osmanlı'nın 19. yüzyıldaki savaşlarında askerî moral kaynağı olarak sıkça hatırlatılmıştır. Süleyman Paşa'nın ani vefatı, başta babası Orhan Gazi ve gazilerini derinden etkilemiştir. Naaşı Bolayır'a defnedilmiş, Orhan Gazi de oğlunun hayrî mirasına sahip çıkarak onun adına bir vakıf tescil ettirmiştir. Bu vakıf, sosyal, kültürel ve iktisadi hayatın gelişimine önemli katkılar sağlamış; eserleri hem Osmanlı sultanları hem de halk tarafından korunmuştur. Türkiye Cumhuriyeti de bu somut kültürel mirasa sahip çıkarak sürekliliğini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Known in history as the 'Conqueror of Rumelia,' Prince Gazi Süleyman Pasha was an important figure who initiated the process of the Ottoman Empire becoming a European state through his conquests. Süleyman Pasha and his warriors settled in Bolayır upon their arrival in Rumelia and managed their military activities in the region from there. Subsequently, with the Turkish settlement policy initiated in Anatolia, the first Turkish settlements were established in Bolayır and its surroundings, and this region began to be shaped by Turkish-Islamic culture. Şehzade Süleyman Pasha did not merely establish a military presence in the lands he conquered; he also left a lasting cultural and social legacy by commissioning the construction of public structures such as mosques, soup kitchens, and caravanserais. His strategic and cultural steps played a decisive role in turning Rumelia into a Turkish homeland. This success was reflected in Turkish literature and visual arts for centuries and was often recalled as a source of military morale in the Ottoman wars of the 19th century. Süleyman Pasha's sudden death deeply affected his father Orhan Gazi and his warriors. His body was buried in Bolayır, and Orhan Gazi took ownership of his son's charitable legacy by registering a foundation in his name. This foundation made significant contributions to the development of social, cultural and economic life, and his works were preserved by both the Ottoman sultans and the people. The Republic of Turkey has also preserved this tangible cultural heritage and ensured its continuity.