Doğrusal olmayan eliptik denklemler için phragmen-lindelöf teoremleri
Phragmen-lindelöf theorems for nonlinear elliptic equations
- Tez No: 97916
- Danışmanlar: PROF. DR. VARGA KALANTAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Altı bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde tez ile ilgili tanımlar ve teo remlerden oluşan ön bilgiler verilmiştir, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde eliptik denklemler ve Laplace denklemi için Dirichlet problemi incelenmiştir. Bu problemlerin çözümleri için Phragmen-Lindelöf türü kestirimler elde edilmiştir. Son iki bölümde doğrusal olmayan eliptik denklemler için Dirichlet problemleri incelenmiştir. Ele alınan problemler için uygun enerji integrallerinin sonsuzdaki davranışlarını gösteren kestirimler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work consists of six parts, the first of which presents preliminary defini tions and results. In the second, third and fourth chapters, the Dirichlet problem for elliptic equations and the Laplace equation are investigated. Estimates of Phragmen-Lindelöf type are obtained for these problems. In the last two chap ters, Dirichlet problems for nonlinear elliptic equations are investigated. Esti mates of the behaviours at infinity of appropriate energy integrals for the above problems are also obtained.