Ordu- Ünye bentonitlerinden elde edilen Opal'in sır malzemesi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Opaline obtained from Ordu-Ünye bentonites as a glazed material
- Tez No: 979179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BİÇİCİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tezde, Ordu ili Ünye bölgesinden elde edilen bentonit atığı opal taşının seramik sırları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Seramik, inorganik malzemelerin şekillendirilip pişirilmesiyle elde edilir; kil ve bentonit bu sürecin temel hammaddelerindendir. Bentonit, yüksek plastiklik özelliğiyle seramik çamurlarında ve sırlarda yaygın olarak kullanılır. Kimyasal olarak silisçe zengin olan opal taşı ise, bentonit üretimi sırasında atık olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışma kapsamında, opal taşı farklı sır reçetelerine dahil edilerek deneysel uygulamalar yapılmış; sır yüzeylerinde teknik ve estetik sonuçlar değerlendirilmiştir. Özellikle ergitici oranı yüksek reçetelerde olumlu sonuçlara ulaşılmış, opal taşının sır bünyesinde işlevsel olarak kullanılabileceği görülmüştür. Böylece, atık bir malzeme olan opal taşının seramik sanatında değerlendirilebileceği yönünde bir düşünce geliştirilmiş ve uygulamalar bu doğrultuda yapılmıştır. Ordu- Ünye bentonitlerinden elde edilen Opal taşını seramik endüstrisinde önemli bir yere sahip olan sır bünyesindeki etkilerini araştırmak ve atık malzemelerin çevreye olan zararlarını en aza indirgemek amaçlanmıştır. Deneysel sonuçlarda ergitici oranının yüksek olduğu reçetelerde olumlu sonuçlar alınmış ve renklendirici oksit ve sır altı boyalarıyla seramik yüzeylerde kullanılmıştır. Silis oranı yüksek olan ve bentonit eldesinde atık malzeme konumunda olan opalin sır bünyesinde kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of bentonite waste opal stone obtained from Ünye region of Ordu province on ceramic glazes was investigated. Ceramics are obtained by shaping and firing inorganic materials; clay and bentonite are the basic raw materials of this process. Bentonite, with its high plasticity, is widely used in ceramic clays and glazes. Opal, chemically rich in silica, is a waste product produced during bentonite production. Within the scope of the study, experimental applications were made by incorporating opal stone into different glaze recipes; technical and aesthetic results on glaze surfaces were evaluated. Particularly positive results were achieved with recipes containing high levels of flux, demonstrating that opal could be functionally incorporated into glazes. Thus, the idea that opal, a waste material, could be utilized in ceramic art was developed, and applications were undertaken accordingly. It was aimed at investigating the effects of Opal stone obtained from Ordu- Ünye bentonites on the glaze, which has an important place in the ceramic industry, and to minimize the environmental damage of waste materials. Experimental results showed that recipes with high flux content yielded positive results and were used on ceramic surfaces with coloring oxides and underglaze paints. It has been concluded that opal, which has a high silica content and is a waste material in the production of bentonite, can be used in the glaze.