İş tatmininin çalışan performansına etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediatory role of organizational culture in the effect of job satisfaction on employee performance and a research on it
- Tez No: 979195
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz rekabetçi iş dünyasında, çalışanların iş tatmini ve performansı arasındaki ilişki işletmeler açısından stratejik bir önem taşımaktadır. Yüksek iş tatmini, çalışanların motivasyonunu artırarak daha verimli ve etkin bir iş gücüne katkıda bulunurken, düşük iş tatmini performans kayıplarına ve iş gücü devir hızının artmasına yol açabilmektedir. Bu bağlamda, örgüt kültürü iş tatmini ile çalışan performansı arasındaki ilişkide kritik bir aracı değişken olarak değerlendirilmektedir. Örgüt kültürü; işletmenin değerleri, normları, inançları ve davranış kalıplarını içeren bir yapı olup, çalışanların iş ortamındaki tutum ve davranışlarını şekillendiren temel unsurlardan biridir. Bu çalışmanın temel amacı, iş tatmininin çalışan performansı üzerindeki etkisini ve bu etkide örgüt kültürünün aracı rolünü derinlemesine incelemektir. Günümüzde işletmelerin sürekliliği ve rekabet avantajı elde etmesi büyük ölçüde insan kaynağının verimli kullanılmasına bağlıdır. Bu bağlamda, çalışanların işlerinden duydukları memnuniyet ve bu memnuniyetin performansa yansıması, kurumlar için çıkış noktalarından biri olmuştur. Ancak, iş tatmini ile çalışan performansı arasındaki bu ilişkide örgüt kültürünün oynadığı kritik aracı rol literatürde yeterince ele alınmamıştır. Bu araştırma, iş tatmini ve çalışan performansı arasındaki ilişkide örgüt kültürünün etkin bir aracı değişken olarak nasıl bir rol oynadığını anlamaya yöneliktir. Yöntem olarak anket tekniği kullanılmış ve farklı sektörlerde çalışan bireylerden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, iş tatmini arttıkça çalışan performansının da anlamlı bir şekilde artış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ancak bu artışın örgüt kültürü tarafından desteklenmediği durumlarda iş tatmininin performansa etkisinin sınırlı kaldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, the relationship between employee job satisfaction and performance is of strategic importance for businesses. While high job satisfaction increases employee motivation and contributes to a more productive and effective workforce, low job satisfaction can lead to performance losses and increased workforce turnover. In this context, organizational culture is considered a critical mediator variable in the relationship between job satisfaction and employee performance. Organizational culture is a structure that includes the values, norms, beliefs and behavioral patterns of the business and is one of the basic elements that shape the attitudes and behaviors of employees in the work environment. The main purpose of this study is to deeply examine the effect of job satisfaction on employee performance and the mediator role of organizational culture in this effect. Today, the continuity of businesses and the achievement of competitive advantage largely depend on the efficient use of human resources. In this context, the satisfaction that employees feel from their jobs and the reflection of this satisfaction on performance have become one of the starting points for institutions. However, the critical mediator role played by organizational culture in this relationship between job satisfaction and employee performance has not been sufficiently addressed in the literature. This research aims to understand how organizational culture plays an effective mediator variable role in the relationship between job satisfaction and employee performance. The survey technique was used as a method and data obtained from individuals working in different sectors were analyzed. As a result of the research, it was revealed that as job satisfaction increased, employee performance also increased significantly. However, it was also determined that the effect of job satisfaction on performance remained limited in cases where this increase was not supported by the organizational culture.