Modern asimetrik savaşta el yapimi patlayicilarin askeri stratejiye ve sivil topluma etkileri
The impact of ieds on military strategy and civil society in modern asymmetry warfare
- Tez No: 979198
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Civil Engineering, Mining Engineering and Mining, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Asimetrik savaş çerçevesinde bu tez, El Yapımı Patlayıcıların (IED) taktik ve stratejik etkilerini incelemektedir. Bu çalışma, bu cihazların saha uygulamalarını, hedef seçimi gerekçelerini, moral bozma kapasitelerini ve askeri dinamikler üzerindeki devrim niteliğindeki etkilerini ele almaktadır. Çalışma Irak, Afganistan ve Türkiye'yi içeren çatışma bölgelerinden vaka çalışmaları kullanarak, IED'lerin yalnızca fiziksel hasara değil, aynı zamanda psikolojik yaralanmaya, kamu algısı manipülasyonuna ve hayati altyapının bozulmasına da neden olduğunu incelemektedir. Bu nitel çalışmada kullanılan ana yöntem tanımlayıcı analizdir. IED'lerin hibrit savaş taktiklerinde kullanımı, devlet dışı aktörlerin taktiksel esnekliği ve teknik gelişmelerin bir sonucu olarak yeni nesil tehditlerin yükselişi hakkında ayrıntılı bir analiz yürütülmektedir. Orduların bu tehditlere nasıl yanıt verdiğine dair kapsamlı bir resim sunmak için uluslararası savunma doktrinleri, istihbarat planları ve IED'ye karşı taktikler hakkında da değerlendirmeler yapılmaktadır. Askeri tehlikeler olmasının yanı sıra IED'leri önemli sosyal, çevresel ve politik yankıları olan araçlar olarak gören kapsamlı bir bakış açısı benimsediği için farklıdır. IED'lerin, gerçekten ön saflarda olan askerlere ek olarak karar vericiler, medya anlatıları ve güvenlik konusundaki kamu algıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Gelecekteki askeri ve ulusal güvenlik planlarını belirlemede önemli bir rol oynamaya devam edecekleri öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the framework of contemporary asymmetric warfare, this thesis examines the tactical and strategic effects improvised explosive devices (IEDs). This study looks at the field application of these devices, their rationale for target selection, their capacity to depress morale, and their revolutionary impact on military dynamics. Using case studies from conflict zones including Iraq, Afghanistan, and Turkey, the study examines how IEDs not only cause physical damage but also psychological injury, public perception manipulation, and the deterioration of vital infrastructure. The main method employed in this qualitative study is descriptive analysis. A detailed analysis is conducted on the employment of IEDs in hybrid warfare tactics, the tactical flexibility of non-state actors, and the rise of new-generation threats as a result of technical advancements. To provide a comprehensive picture of how militaries respond to these threats, evaluations are also conducted of international defense doctrines, intelligence plans, and counter-IED tactics. This study is distinctive because it adopts a comprehensive perspective, seeing IEDs as instruments with important social, environmental, and political repercussions in addition to being military dangers. In summary, it has been demonstrated that IEDs have a substantial impact on decision-makers, media narratives, and public perceptions of security in addition to the soldiers who are really on the front lines. Therefore, it is anticipated that they will continue to play a significant role in determining future military and national security plans.