Yivsetli namluların iç balistiğe etkisinin kapsamlı incelenmesi
A comprehensive investigation of the effects of rifled barrel geometries on interior ballistics
- Tez No: 979263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Defense and Defense Technologies, Engineering Sciences, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yüksek basınç altında yiv–setli namlu geometrilerinin iç balistik davranış üzerindeki etkilerini sayısal yöntemlerle incelemektedir. ANSYS Workbench ortamında Explicit Dynamics çözücüsü kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde, namlu uzunluğu, yiv açısı ve yiv açısıyla doğru orantılı olan yiv–set konfigürasyonu, sevk barutu kütlesi ve mermi burun eğriliği yarıçapı gibi değişkenler, yedi farklı namlu modeli üzerinde“tek değişken”olacak şekilde değerlendirilmiştir. Böylece her parametrenin sistemin balistik tepkisi üzerindeki etkisi ayrı ayrı incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, tüm bu parametrelerin mermi çıkış hızı ve namlu deformasyonu üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermiştir. Namlu uzunluğunun artışı, barut gazlarının mermiye etki süresini uzatarak çıkış hızını artırmış; ancak deformasyon eğilimini de yükseltmiştir. Yiv açısının artışı, genel olarak dönme kararlılığını güçlendirirken, sürtünme kaynaklı enerji kayıplarını artırmış ve doğrusal hızda düşüşe neden olmuştur. Mermi burun eğriliği yarıçapının değişmesi, mermi hız profili ve namlu deformasyonunun değişmesinde etkili olmuştur. Sevk barutu kütlesinin artırılması ise mermi ivmelenmesini desteklemiş, fakat geometrik parametrelerle uyumsuz olduğunda enerji verimini düşürmüştür. Bu çalışma, yiv–setli namlu geometrilerinin etkilerini anlamak ve bu konuda araştırma yapmak isteyenler için önemli bir referans olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of rifled barrel geometries on internal ballistic behavior under high-pressure conditions using numerical methods. Analyses were conducted in the ANSYS Workbench environment employing the Explicit Dynamics solver. Variables such as barrel length, rifling angle and its proportional rifling–groove configuration, propellant charge mass, and projectile nose curvature radius were evaluated individually on seven distinct barrel models following a“single-variable”approach. Thus, the influence of each parameter on the ballistic response was examined separately, and the resulting data were comparatively analyzed. The results demonstrated that all these parameters play a decisive role in determining projectile muzzle velocity and barrel deformation. Increasing barrel length extended the interaction duration of propellant gases with the projectile, enhancing muzzle velocity but also intensifying deformation tendency. A higher rifling angle generally improved spin stability; however, it increased friction-induced energy losses, causing a reduction in linear velocity. Variations in projectile nose curvature radius significantly affected both the velocity profile and barrel deformation characteristics. Moreover, while increasing propellant mass supported greater projectile acceleration, incompatibility with geometric parameters reduced overall energy efficiency. This study serves as a valuable reference for researchers seeking to understand the effects of rifled barrel geometries on internal ballistic performance and conduct further investigations in this field.