Türk ve İslam eserleri müzesindeki ŞE 54 numaralı Kur'an el yazmasının analizi ve neşri
Analysis and textual edition of the Qur'anic manuscript TIEM ŞE 54
  1. Tez No: 979272
  2. Yazar: TUBA KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA GÖZELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'an'ın erken dönemde yazıya geçirilme süreci, yazma mushaflar üzerinden kodikolojik, paleografik ve metinsel yönleriyle ele alınmıştır. Özellikle TİEM Şam Evrakı koleksiyonuna ait ŞE 54 envanter numaralı mushaf nüshası merkeze alınarak yapılan incelemede, bu yazmanın fiziksel yapısı, imla özellikleri, istinsah tercihleri ve kıraat farklılıkları tahlil edilmiştir. ŞE 54'ün farklı koleksiyonlarda yer alan yapraklarla karşılaştırılması neticesinde, daha büyük bir mushafa ait olduğu ortaya konmuş ve parçalar bir araya getirilerek bütüncül bir yapı oluşturulmuştur. Çalışma, erken dönem Kur'an yazmalarının sadece sözlü nakille değil, yazılı bir gelenekle de desteklendiğini somut verilerle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ŞE 54 yazması üzerinden gerçekleştirilen analizler, Kur'an metninin tedvîn ve istinsah süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta; aynı zamanda Şam Evrakı koleksiyonunun bilimsel değerlendirmesine zemin hazırlamaktadır. Çalışma, erken dönem mushafların bireysel olarak incelenip karşılaştırmalı yöntemlerle değerlendirilmesinin, mushaf tarihi çalışmalarında yeni bir aşama kaydedilmesine imkân tanıyacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the early transmission of the Qur'an in written form through codicological, palaeographical, and textual analyses of early manuscript copies. The primary focus is the manuscript identified as TİEM ŞE 54, which has been analyzed in terms of its physical structure, orthographic features, scribal practices, and qirāʾāt (variant readings). A comparative examination of folios from various collections has revealed that ŞE 54 is part of a larger codex, and the reassembly of these folios has allowed for a more holistic understanding of the manuscript. The study aims to demonstrate, through concrete evidence, that the early transmission of the Qur'an was supported not only by an oral tradition but also by a parallel written tradition. The findings based on ŞE 54 contribute to a clearer understanding of the compilation and copying processes of the Qur'anic text in the early Islamic period. Additionally, this research enhances the scholarly visibility of the Şam Evrakı collection and lays the groundwork for its critical evaluation. The study concludes that detailed and comparative analyses of individual early Qur'anic manuscripts, such as ŞE 54, can significantly advance the academic field of Qur'anic manuscript studies.