Kitosan ve meyan kökü bazlı kompozit hidrojellerin yapısal, antioksidan/antimikrobiyal ve salınım özelliklerin araştırılması ve değerlendirmesi
Investigation and evaluation of structural, antioxidant/antimicrobial and release properties of chitosaan and licorice based composite hydrojels
- Tez No: 979333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN SAYGI YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, doğal polisakkaritler olan kitosan ve meyan kökü polisakkaritinden elde edilen hibrit hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Özellikle bergamot yağı katkısı ile zenginleştirilen bu yapılar, fonksiyonel özellikleriyle biyomedikal, gıda ve kozmetik alanlarında potansiyel uygulamalara sahiptir. Çalışma kapsamında, başlangıç maddesi oranı, pH ve sıcaklık gibi parametrelerin hidrojel özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen hibrit hidrojellerin yapısal ve fonksiyonel karakterizasyonu FTIR, SEM, TGA analizleri ile değerlendirilmiş; şişme oranı, in vitro bozunma, sitotoksisite, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca, film yapılarının mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Sonuçlar, kitosan ve meyan kökü polisakkaritinin birlikte kullanımıyla elde edilen hibrit yapıların, stabilite ve biyofonksiyonellik açısından önemli avantajlar sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hybrid hydrogels were synthesized and characterized using chitosan and licorice root polysaccharides, which are natural biopolymers. Enriched with bergamot oil, these hydrogels exhibit functional properties that suggest potential applications in biomedical, food, and cosmetic fields. The effects of initial material concentration, pH, and temperature on hydrogel formation were investigated. Structural and functional characterization of the synthesized hydrogels was performed using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM), and Thermogravimetric Analysis (TGA). Swelling behavior, in vitro degradation, cytotoxicity, antioxidant, and antimicrobial properties were also evaluated. Additionally, the mechanical and physical properties of the hydrogel films, such as tensile strength and elongation at break, were analyzed. The results indicate that combining chitosan and licorice root polysaccharides produces stable hybrid structures with enhanced biofunctional characteristics.