Erken ergenlik dönemindeki çocukların bedensel okuryazarlıklarının incelenmesi: Spora katılım durumu, algılanan motor yeterlik ve problemli medya kullanımı ile ilişkisi
Examining the physical literacy of children in early adolescence: Associations with sports participation status, perceived motor competence and problematic media use
- Tez No: 979332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜLAZIMOĞLU BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı erken ergenlik dönemindeki çocukların bedensel okuryazarlıklarının belirlenmesi ve spora katılım durumları, algılanan motor yeterlikleri ve problemli medya kullanım durumları ile ilişkilerini incelemektir. İkincil olarak erken ergenlik dönemindeki çocukların spora katılım süreleri, algılan motor yeterlilik ve problemli medya kullanım düzeylerinin bedensel okuryazarlık alt boyutlarındaki yordayıcı etkisnini incelemektir. Araştırmanın örneklemi 2025 yılı bahar döneminde, Denizli ili merkez belediyelerinin kurslarına katılan ve tesadüfi yöntemiyle seçilen 178 (X̄yaş=10,87±0,87) çocuktan oluşmaktadır. Çocukların 99'u kız (X̄yaş=10,90±0,88) ve 79'u oğlandır (X̄yaş=10,84±0,87). Örneklem grubundaki çocuklara genel bilgi formu,“Çocuklarda Fiziksel Okuryazarlık Ölçeği (ÇFOÖ)”ve“Algılanan Motor Yeterlik Ölçeği – Çocuk Formu (ALMY-Ç)”uygulanırken ebeveynlerine çocukları hakkındaki bilgiler doğrultusunda doldurmaları için“Problemli Medya Kullanım Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon analizi ve yordayıcı etkilerin belirlenmesi için Regresyon analizi yapılmıştır. Erken ergenlik dönemindeki çocukların bedensel okuryazarlık düzeylerinin genel olarak yüksek, algılanan motor yeterliklerinin ise orta düzeyde olduğunu; problemli medya kullanım düzeylerinin ise düşük düzeyde seyrettiğini göstermektedir. Bu durum, çocukların duyuşsal ve bilişsel açıdan güçlü, ancak motor yeterlik algıları bakımından desteklenmeye ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgulara bakıldığında çocukların bedensel okuryazarlık düzeylerinin özellikle algılanan motor yeterlik alt boyutlarından yer değiştirme ve nesne kontrol becerileriyle anlamlı ve pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Spora katılım süresi tek başına anlamlı bir yordayıcı olarak öne çıkmazken, motor becerilerin niteliği bedensel okuryazarlık üzerinde belirleyici olmuştur. Problemli medya kullanımı ise bedensel okuryazarlıkla düşük ve olumsuz yönde ilişkili olmakla birlikte anlamlı bir yordayıcı olarak bulunmamıştır. Bu sonuçlar, çocukların bedensel okuryazarlıklarını artırmak için motor becerilerini geliştirmeye yönelik yapılandırılmış hareket eğitimi programlarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the physical literacy of children in early adolescence and to examine its relationships with their sports participation, perceived motor competence, and problematic media use. Secondly, it was to examine the predictive effects of the duration of sports participation, perceived motor competence, and problematic media use on the physical literacy subscales of children in early adolescence. The study sample consisted of 178 children (X̄age=10.87±0.87) who attended courses in the central municipalities of Denizli province during the spring of 2025 and were selected by randomly. Ninety-nine of the children were girls (X̄age=10.90±0.88) and 79 were boys (X̄age=10.84±0.87). A general information form, the“Children's Physical Literacy Scale”, and the“Perceived Motor Proficiency Scale - Child Form”were applied to the children in the sample group, while the“Problematic Media Use Scale”was used for parents to fill out based on information about their children. Pearson correlation analysis was used to determine relationships in the data analysis, and regression analysis was used to determine predictive effects. Children in early adolescence typically have high levels of physical literacy, moderate levels of perceived motor competence, and low levels of problematic media use. This suggests that children are emotionally and cognitively strong but need support in terms of motor competence. The findings revealed that children's physical literacy levels were significantly and positively correlated with the sub-dimensions of perceived motor competence, particularly displacement and object control skills. While duration of sports participation alone was not a significant predictor, the quality of motor skills was a significant determinant of physical literacy. Problematic media use, on the other hand, was negatively and weakly correlated with physical literacy, but was not found to be a significant predictor. These results highlight the importance of structured movement education programs designed to develop children's motor skills to enhance their physical literacy.