Banal milliyetçiliğin Lacanyen analizi
A Lacanian analysis of banal nationalism
- Tez No: 979341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, milliyetçiliğin yalnızca tarihsel, siyasal veya kültürel bir ideoloji olarak değil, aynı zamanda öznenin benliğine, arzusuna ve gündelik pratiklerine içkin bir yapı olarak nasıl işlediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, Michael Billig'in“Banal Milliyetçilik”kuramını temel almaktadır. Banal milliyetçilik kuramı milliyetçiliğin savaş, çatışma veya kriz dönemleriyle sınırlı olmayan, tersine, sıradan ve görünmez biçimlerde gündelik hayatın içine yerleşmiş bir ideolojik sürekliliği olduğunu savunur. Bu perspektif, Jacques Lacan'ın psikanalitik kuramı ile ele alınmakta ve milliyetçiliğin simgesel, imgesel ve gerçek alanlarla ilişkisi çözümlenmektedir. Bu bağlamda çalışma, milliyetçi ideolojinin yalnızca makro düzeyde kurulan bir siyasal proje değil, öznenin bilinçdışı düzeyinde işleyen ve tekrarlarlarla inşa edilen bir aidiyet biçimi olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Lacanyen teorinin sunduğu özne, arzu, jouissance, öteki ve kimlik kavramları, milliyetçi söylemlerin gündelik yaşamda nasıl yeniden üretildiğini anlamak için kullanılmıştır. Tezin temel araştırma sorusu, milliyetçiliğin nasıl bu kadar uzun süreli ve etkili bir yapı olarak varlığını sürdürebildiği ve bireylerin bu yapıya nasıl duygusal ve bilinçdışı düzeyde bağlandığıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine nationalism not merely as a historical, political, or cultural ideology, but as a structure embedded in the subject's sense of self, desire, and everyday practices. The thesis is grounded in Michael Billig's theory of Banal Nationalism, which argues that nationalism is not confined to periods of war, conflict, or crisis, but rather exists as an invisible and routine ideological continuity within daily life. This perspective is analyzed through the lens of Jacques Lacan's psychoanalytic theory, exploring the relationship between nationalism and the symbolic, imaginary, and real registers. Within this framework, the study seeks to demonstrate that nationalist ideology is not only a macro-level political project, but also a form of belonging constructed through unconscious processes and repetitive structures within the subject. Core Lacanian concepts such as the subject, desire, jouissance, the Other, and identity are employed to understand how nationalist discourses are reproduced in everyday life. The central research question of the thesis concerns how nationalism has remained a persistent and effective structure over time, and how individuals form emotional and unconscious attachments to it.