Yoksulluk olgusu ve belirleyicilerinin analizi: Mısır (Ekonometrik çalışma: 1984–2023)
Analysis of poverty phenomenon and its determinants: Egypt (Econometric study: 1984–2023)
  1. Tez No: 979368
  2. Yazar: AYA AHMED ABDELMAGEED KAMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KUTLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Yoksulluk, gelişmekte olan ülkelerdeki kalkınma çabalarına giderek artan zorluklar getiren, iç içe geçmiş ekonomik, sosyal ve coğrafi boyutlara sahip köklü bir olgudur. Yoksullukla mücadele, eğitim, sağlık ve istihdam fırsatları gibi iç içe geçmiş belirleyicilerinin derinlemesine anlaşılmasını gerektirir. Bu faktörler, yayılmasını azaltmanın ve kapsamlı kalkınmayı sağlamanın anahtarıdır. Bu nedenle, çalışmanın temel amacı yoksulluk olgusunu tanımlamak ve analiz etmek ve büyümenin yoksulluk üzerindeki etkisinin kapsamını vurgulamaktır, ve bunu etkileyen en önemli faktörlerin Mısır'a (1984-2023) uygulanan analizi. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yoksulluğun teorik ve kavramsal çerçevesini ele alırken, ikinci bölüm yoksulluğun ölçüm göstergelerini inceler. Üçüncü bölüm, Mısır toplumundaki yoksulluğun başlıca belirleyicilerini analiz eder. Dördüncü bölüm ise büyüme, işsizlik ve enflasyonun yoksulluk üzerindeki etkisini, Vektör Otoregresif Modelleri ( vector Autoregression, VAR) ve Hata Düzeltim (Düzeltme) Modeli“VECM”kullanarak, birim kök testi ve Granger nedensellik testi ile 1984-2023 döneminde istatistiksel olarak incelemektedir. Çalışmada, devlet yoksulluğu ile bireysel yoksulluk arasındaki fark üzerinde durulmuştur; çünkü yoksulluğun ölçülmesi ve doğru tanımlanması, yoksulluğun tedavisinde ve onunla mücadelede en önemli adımlardan biridir. Analiz sonuçları, Yoksulluk ile hem büyüme oranı hem de enflasyon oranı arasında %5 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken, işsizlik oranının yoksulluk üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bunun nedeni, işsizleri hibe ve yardımlarla destekleyen hükümet programları olabilir. Çalışma, yoksulluk oranlarını azaltmadaki olumlu etkileri göz önüne alındığında, yüksek ücretli kaliteli iş fırsatları sağlamaya ve mesleki ve mesleki eğitimin kalitesine odaklanma ihtiyacını önermiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a deep-rooted phenomenon with intertwined economic, social and geographical dimensions that poses increasing challenges to development efforts in developing countries. Combating poverty requires a deep understanding of its intertwined determinants such as education, health and employment opportunities. These factors are key to reducing its spread and achieving inclusive development. Therefore, the main objective of the study is to define and analyze the phenomenon of poverty and highlight the extent of the impact of growth on poverty, And the analysis of the most important factors affecting it, applied to Egypt (1984-2023). The study consists of four sections. The first section deals with the theoretical and conceptual framework of poverty, while the second section examines the measurement indicators of poverty. The third section analyzes the main determinants of poverty in Egyptian society. The fourth section statistically examines the impact of growth, unemployment and inflation on poverty using Vector Autoregressive Models (VAR) and Error Correction Model (VECM), unit root test and Granger causality test for the period 1984-2023. The study focuses on the difference between state poverty and individual poverty; because measuring and correctly defining poverty is one of the most important steps in treating and combating poverty. The analysis results show that there is a statistically significant relationship between poverty and both growth rate and inflation rate at the 5% level, while the effect of unemployment rate on poverty is not statistically significant. This may be due to government programs that support the unemployed with grants and aid. The study suggested the need to focus on providing high-paying quality job opportunities and the quality of vocational and professional education, given its positive effects in reducing poverty rates.