Orman içi otlatmacılık sisteminin ekonomik analizi ve geliştirilme olanakları
Economic analysis and development possibilities of grazing system in forests
  1. Tez No: 97944
  2. Yazar: SEZGİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. UÇKUN GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET ORMANİÇI OTLATMACILIK SİSTEMİNİN EKONOMİK ANALİZİ VE GELİŞTİRİLME OLANAKLARI Bu doktora tezi, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Ormancılık Ekonomisi Anabilim Dalında hazırlanmıştır. Tezde, Yukarı Köprüçay Havzasındaki keçiye dayanan hayvancılık üretim sistemi ve bileşenleri araştırılmıştır. Odunsu vejetasyon geleneksel olarak özellikle keçiler gibi yerli otçul hayvanlar tarafından besin olarak kullanılmaktadır. Odunsu vejetasyonun hayvanlar için büyük bir besin kaynağı potansiyeli olduğundan bahsetmek olanaklıdır. Ancak kontrolsüz ormaniçi otlatmacılık korunmayan ormanlara büyük zararlar vermektedir. Keçiler uzun dönemde ormandan alınacak gelirin düşmesine neden olmaktadırlar. Diğer taraftan Türkiye'nin bir çok bölgesindeki keçi yetiştiricileri geçimlik düzeyde yaşayan ve genellikle bölgelerinin en yoksul kesimidir. Tezde keçi orman ilişkileri de araştırılmış ve bulgulara göre sistemin sürdürülebilirliği için önerilerde bulunulmuştur. DC
Özet (Çeviri)
SUMMARY ECONOMIC ANALYSIS AND DEVELOPMENT POSSEBILITD2S OF GRAZING SYSTEM IN FORESTS This PhD. thesis was prepared at the Department of Forestry Economics, Institute of Natural Sciences of Istanbul University. In this thesis, the livestock production system based on goat and its components were studied in upper Köprüçay Basin. Woody vegetation has traditionally been used as a forage source by the domestic herbivores especially the goats. It can be mentioned that there is a great potential for the use of woody vegetation as a food source for animals. However, in unprotected forests grazing by the uncontrolled goats damage forests. Goats are blamed for reducing the long term income from forests. On the other hand in many regions of Turkey goat owners and herdsmen live at subsistence level and they are, generally, the poorest people of their society. In this thesis, the relationship between goat and forest was also searched and according to the findings some suggestions are pointed out for sustainability of the system.