Kallistatin proteinin Tip 1 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonlarla arasındaki ilişki
The relationship between kallistatin protein in microvascular complications in Type 1 diabetes patients
- Tez No: 979445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Diyabetes mellitus, insülinin mutlak veya relatif yetersizliği ya da hedef dokularda insülin direncinin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan, çoklu organ sistemlerini etkileyen ve geniş bir klinik spektrum gösteren kompleks bir metabolik bozukluktur. Çalışmamızın amacı Tip 1 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonları olan hasta grubu ve mikrovasküler komplikasyonları olmayan kontrol grubu arasındaki kallistatin proteinin araştırılması ve bu proteinin mikrovasküler komplikasyonlarla olan ilişkiyi açığa çıkartmaktadır. GEREKÇE-YÖNTEM: Bu çalışmamızda 01/08/2024- 31/06/2025 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Endokrinoloji ve İç hastalıkları kliniklerinde; 59' u hasta grubunda, 59'u kontrol grubunda yer alan toplam 118 olgu ile gerçekleştirilmiştir. Bu hastalarda rutin tetkikler sırasında bakılan 24 saatlik idrarda proteinüri, ve 24 saatlik mikroalbuminüri, göz dibi incelemesi, klinik nöropati ve biyokimyasal olarak bakılan kallistatin proteini, yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, diyabet süresi prospektif olarak inceleyerek Tip 1 diyabetes mellitus hastalarındaki mikrovasküler komplikasyonları olan hasta grubu ve mikrovasküler komplikasyonları olmayan kontrol grubu arasında karşılaştırma yapıldı. P <0.05 istatiksel açıdan anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Yapılan analizlerde, vaka grubundaki bireylerin yaş ortalaması ve diyabet süresinin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak gruplar arasında cinsiyet, boy, kilo, vki ve kallistatin düzeyleri açısından arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Mikrovasküler komplikasyonların (retinopati, nefropati, nöropati) varlığına göre kallistatin düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. İki veya daha fazla komplikasyonu bulunan olgularda yaş ve diyabet süresi, daha az komplikasyonu bulunan olgularda kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. SONUÇ: Kallistatin proteini ile Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ ve mikrovasküler komplikasyonlar ile kallistatin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır."
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes mellitus is a complex metabolic disorder characterized by a wide clinical spectrum, resulting from either an absolute or relative deficiency of insulin, or the development of insulin resistance in target tissues, leading to the involvement of multiple organ systems. The aim of our study is to investigate the kallistatin protein in patients within type 1 diabetes mellitus, comparing those with microvascular complications to a control group without such complications, and to elucidate the potential relationship of this protein with microvascular complications. MATERIALS AND METHODS: Between 01/08/2024- 31/06/2025 at Trakya University Endocrinology and Internal Medicine clinics; It was performed with a total of 118 cases, 59 in the patient group and 59 in the control group. In these patients, 24-hour urine proteinuria and 24-hour microalbuminuria, fundus examination, clinical neuropathy, and biochemical kallistatin protein measured during routine examinations, age, gender, height, weight, body mass index, duration of diabetes, prospective comparison was made between the patient group with microvascular complications in Type 1 diabetes mellitus patients and the control group without microvascular complications. P<0.05 was considered statistically significant. RESULTS: The mean age and duration of diabetes were significantly higher in the patients compared to the control group. However, no significant differences were.. Furthermore, the presence of microvascular complications (retinopathy, nephropathy, neuropathy) was associated with significant diffrences in kallistatin levels. Nevertheless, patients with two or more complications had significantly higher age and longer diabetes duration compared to those with fewer complications. CONCLUSİON: In our study, the relationship between kallistatin protein and microvascular complications in patients with type 1 diabetes mellitus was investigated. According to our findings, no statistically significant association was found between kallistatin levels and age, gender, height, weight, BMI, or the presence of microvascular complications."