Çocuklar için duyguları yönetebilme becerisi kazandırmaya yönelik kendi kendine rehberlik öğretim seti geliştirme çalışması
Development of a self-guidance instructional kit for children to acquire the ability to manage emotions
  1. Tez No: 979484
  2. Yazar: MELİKE NİHAL KARAT SARITOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Rehberlik ve psikolojik danışma bireyin kendini tanımasını, problemlerini çözebilmesini, çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurarak uyum içerisinde olabilmesini ve bireyin kendisini gerçekleştirmesini sağlamak için yapılan psikolojik yardımdır. Eğitim sistemimizin de önemli bileşenlerinden biri olan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri, 21. Yüzyıl dünyasında bireyleri hayata hazırlayarak bilişsel gelişime odaklanan bir anlayıştan öte gidebilmek için çocukların erken yaşlardan itibaren eğitsel, kişisel, mesleki, sosyal-duygusal olarak birçok yönden gelişimlerini desteklemektedir. Böylelikle okul yalnızca bilgilerin aktarıldığı bir eğitim kurumu değil çocukları hayata da hazırlayan bir kurum haline gelebilmektedir. Bu nedenle çocukların belki de en çok vakit geçirdikleri kurum olan ve odağında birey olarak öğrencinin yer aldığı okullarda, erken yaşlardan itibaren verilen rehberlik hizmetleri büyük bir öneme sahip olmaktadır. Yaşamın erken dönemlerinde duygularla ilgili yapılan çalışmaların yaşamın ilerleyen yıllardaki sosyal davranışlar ve akademik başarı üzerinde etkisi olduğunu görülmektedir. Bu nedenle çocukları hayata hazırlayabilme noktasında ilköğretim kademesinde rehberlik hizmetleri kapsamında öncelikli olarak yer verilmesi ve yapılması gereken çalışmalardan birisi de“duyguları yönetebilme becerisi”olmalıdır. Bu çalışma ile de çocuklara, duygularını yönetebilme becerisi kazandırmaya yönelik kendi kendine rehberlik öğretim seti geliştirme çalışması yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guidance and psychological counseling is psychological help to enable individuals to know themselves, to solve their problems, to establish healthy relationships with their environment, to be in harmony and to realize themselves. Psychological counseling and guidance services, which are also one of the important components of our education system, support the educational, personal, professional, social-emotional development of children from an early age in order to go beyond an understanding that focuses on cognitive development by preparing individuals for life in the 21st century world. In this way, school can become not only an educational institution where information is transmitted, but also an institution that prepares children for life. For this reason, guidance services provided from an early age are of great importance in schools, which are perhaps the institutions where children spend the most time and where the focus is on the student as an individual. It is seen that studies on emotions in the early stages of life have an impact on social behaviors and academic achievement in later years of life. For this reason,“the ability to manage emotions”should be one of the studies that should be prioritized and carried out within the scope of guidance services at the primary education level in order to prepare children for life. The aim of this study was to develop a self-guidance teaching set for children to gain the ability to manage their emotions.