İşyeri kiralarında kira bedelinin ciro üzerinden belirlenmesi
Determination of the rent price based on turnover in workplace rents
- Tez No: 979492
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uygulamada ciro kirası olarak bilinen, özellikle AVM'lerdeki işyeri kiralarında kira bedelinin sabit bir miktar üzerinden belirlenmesi yerine kiracının elde etmiş olduğu ciro üzerinden bir pay verilmesi şeklinde kararlaştırıldığı kira sözleşmeleri yaygın olarak yapılmaktadır. Kira sözleşmesinde bedel unsurunun belirlenebilir olması yeterli olsa da ciroya bağlı değişken kira bedellerini içeren bu sözleşmeye, kanunun nasıl uygulanacağı sorunuyla karşılaşılır. Ürün kirasına ve çatılı işyeri kirasına çeşitli açılardan benzeyen ciro kirasının hukuki niteliğini tespit etmek gerekmektedir. Böylece bu sözleşmeye uygulanacak hükümler, tarafların borçlarını ve nihayetinde sona erme biçimleri ortaya çıkmış olur. Çalışmada, ciro kirasının hukuki niteliğine dair görüşler incelenmiş; bu tespit temelinde tarafların borçları, sözleşmeye özgü durumlar ve sona erme sebepleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lease agreements, commonly referred to in practice as turnover-based leases, are frequently concluded—particularly for commercial premises in shopping malls—where the rent is not determined as a fixed amount but rather as a proportion of the tenant's turnover. Although it is sufficient for the rent component in a lease agreement to be ascertainable, legal uncertainty arises concerning how the law should be applied to such agreements that involve variable rents based on turnover. Given that turnover-based leases share similarities with both product leases and leases of commercial premises under a roof, it is essential to determine their legal nature. Identifying this nature will clarify the applicable legal provisions, the parties' obligations, and ultimately the conditions for termination of the contract. In this study, various opinions on the legal nature of turnover-based leases are discussed and a conclusion is drawn. Based on this conclusion, the obligations of the parties, particular aspects of this type of contract, and grounds for termination are also examined.