Bazı katyonik boyaların gideriminde akıllı hidrojellerin kullanımı
The use of smart hydrogels for the removal of some cationic dyes
- Tez No: 979595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN IŞIKVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Polimerler çok sayıda monomerin kovalent bağlarla birbirine bağlanması sonucu elde edilen uzun zincirli makromoleküllerdir. Polimerler, zincir yapılarına göre doğrusal, dallanmış ya da çapraz bağlı ağ yapıda olabilmektedir. Çapraz bağlı polimerler, ağ yapıda bulundukları için hiçbir çözücüde çözünmezler. Ancak uygun çözücüde bekletildiklerinde şişebilirler. Böyle şişebilen polimerik yapılar jel, suda ve kütlesinin en az %20' si kadar su tutabilen jeller ise hidrojel olarak adlandırılır. Bir polimerin su tutabilme özelliği makromoleküler yapısı yanında sıcaklık, pH, iyonik şiddet, elektriksel ve manyetik alan gibi çevre koşullarına da bağlıdır. Çevresel uyarılara şişme-büzülme davranışı göstererek yanıt veren polimerlere çevre duyarlı ya da akıllı polimerler denir. Saflaştırma, ağır metal/ boyarmadde uzaklaştırılması, gübre ve tarım ilaçlarının denetimli salımları, iyon değişim uygulamaları, kromatografik uygulamalar, çözücü ekstraksiyon işlemleri, petrol ve yağ içerikli endüstriyel atık karışımlardan suyun uzaklaştırılması, boya ve ağır metal içerikli endüstriyel atık suların denetlenmesi gibi alanlarda adsorban olarak yaygın kullanıma sahiptir. Akarsu, göl ve denizlerdeki canlı yaşamın ya da çevre dengesinin zaman içerisinde değişmesi, sularda kirlenme olgusunun oluşmasına neden olur. Bu nedenle, kirli suların mutlaka temizlenmesi gerekir. Başlıca su kirleticileri, organik kirleticiler, mikroorganizmalar, endüstriyel atıklar (petrol kökenli, plastikler, elyaflar, elastomerler, ilaçlar, deterjanlar, pestisitler, besin katkı maddeleri, gübreler, çözücüler) ve değişik kökenli boyalardır. Bu çalışmada, N-izopropil akrilamid monomerinin (NIPAAm) sıcaklık duyarlılığı ve 2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit monomerinin (AMPSA) monomerinin pH duyarlılığı özelliklerinin birleştiği bir akıllı polimerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve bazı katyonik boyarmaddelerin adsorpsiyonunda kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymers are long-chain macromolecules obtained by linking a large number of monomers together with covalent bonds. Polymers can be linear, branched or cross-linked network structures according to their chain structure. Cross-linked polymers do not dissolve in any solvent because they have a network structure. However, they can swell when kept in a suitable solvent. Polymeric structures that can swell like this are called gels, and gels that can hold at least 20% of their mass in water are called hydrogels. The ability of a polymer to hold water depends on its macromolecular structure as well as environmental conditions such as temperature, pH, ionic strength, electrical and magnetic fields. Polymers that respond to environmental stimuli by showing swelling-shrinkage behavior are called environmentally sensitive or smart polymers. They are widely used as adsorbents in areas such as purification, heavy metal / dyestuff removal, controlled release of fertilizers and pesticides, ion exchange applications, chromatographic applications, solvent extraction processes, removal of water from oil and oil-containing industrial waste mixtures, control of industrial wastewater containing dyes and heavy metals. Changes in the living life or environmental balance in rivers, lakes and seas over time cause the formation of pollution phenomenon in water. Therefore, polluted water must be cleaned. The main water pollutants are organic pollutants, microorganisms, industrial wastes (petroleum origin, plastics, fibers, elastomers, drugs, detergents, pesticides, food additives, fertilizers, solvents) and dyes of various origins. The aim of this study was to synthesize and characterize a smart polymer that combines the temperature-sensitive properties of N-isopropyl acrylamide monomer (NIPAAm) and the pH-sensitive properties of 2-acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid monomer (AMPSA) monomer and to investigate its usability in the adsorption of some cationic dyes.