Kur'an-ı Kerim'de olumlu insan modelleri
Positive human models in the Holy Quran
- Tez No: 979718
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
“Kur'ân-ı Kerîm'de Olumlu İnsan Modelleri”adlı tez çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, konunun önemi, amacı, kapsam ve kaynakları ele alınarak, çalışma belirli bir sistematikle takdim edilmiştir. Birinci bölümde, çalışmanın kavramsal çeçevesini oluşturmak amacıyla“model insan”kavramı ele alınmış, bireyin model seçimini etkileyen temel faktörler incelenerek, model şahsiyetlerin ferdî ve sosyal hayattaki rolleri çeşitli örnekler bağlamında ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, insanlık tarihinde tevhid mücadelesi yürüten Hakyol'un seçkin kılavuzları olan model şahsiyetlerin belirgin özellikleri; her birinin yaşadığı dönem ve sosyokültürel zemin dikkate alınarak, birey ve toplum üzerinde meydana getirdikleri köklü dönüşümler muhtelif örnekler ışığında değerlendirilmiştir. İlgili nebevî erdemlerin, maziden âtiye uzanan bir perspektifle günümüze taşınması hedeflenmiş, bu değerlerin insanın mutluluk arayışında değişmeyen ilkeler olduğu görülmüştür. Özellikle de son peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.), beşerî yönü ve nebevî misyonuyla yüce bir ahlâkın zirve modeli olarak değerlendirilmiş, onun örnekliğinin insanlık için evrensel ve çağlar üstü bir değerler sistemi teşkil ettiği belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; peygamberlerin yürüttüğü tevhit mücadelesini kabul edip olumlu tavırlar sergileyen erkek ve kadın modellerin şahsında övülen ahlâkî hasletler üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise, her geçen gün değer bilincini ve insanî duyarlılığını yitiren modern çağın nesneleşen insan tipine karşı, Kur'ân'daki olumlu insan modellerinin yol gösterici bir referans olarak öne çıktığı vurgulanmıştır. Bu bağlamda, insanlığın yaşadığı ahlâkî ve manevî krize karşı kurtuluşun, bu örnek 182 şahsiyetlerin temsil ettiği değerlerde ve davranış biçimlerinde aranması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis,“Positive Human Models in the Holy Qur'an”, has an introduction and three chapters. The introduction systematically presents the subject's importance, purpose, scope and sources. The first chapter discusses the concept of the 'model human' to establish the study's conceptual framework. The main factors influencing an individual's choice of model are examined, and the roles of model personalities in individual and social life are presented through various examples. In the second chapter, the distinctive characteristics of model personalities, who are the prominent guides of the Path of God (the straight way) who led the struggle for monotheism in human history, are evaluated in the light of various examples, taking into account the period and socio-cultural background in which each of them lived, and the radical transformations they brought to the individual and society. The aim is to transfer the relevant prophetic virtues to the present day, with a perspective that extends from the past to the future, and it is stated that these values are unchangeable principles in the human pursuit of happiness. In particular, the last prophet Muhammad (peace be upon him), with his human aspect and prophetic mission, is considered the pinnacle of sublime morality, and it is stated that his exemplary character constitutes a universal and eternal value system for humanity. 184 The third chapter discusses the moral traits praised in the characters of male and female models who accepted the struggle for monotheism led by the prophets and demonstrated a positive attitude. In conclusion, it is emphasised that the positive human models in the Qur'an stand out as guides against the increasingly objectified human type of the modern age, which is increasingly losing its consciousness of value and humanity. In this context, it is shown that salvation from the moral and spiritual crisis that humanity is experiencing must be sought in the values and behaviour represented by these exemplary human models.