Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'an Dili Tefsiri'nde aile içi sorunlar ve çözüm yolları
Domestic issues and their solutions in Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır's exegesis 'Hak Dini Kur'an Dili'
  1. Tez No: 1016758
  2. Yazar: HATİCE AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Aile, bireyin ahlâkî kimliğinin şekillendiği, manevî değerlerinin temellendiği ve onu çeşitli olumsuzluklara karşı koruyan ilk sosyal çevre olarak önemli bir yere sahiptir. Toplumun en temel ve hayâtî kurumu olan ailenin kuruluşu, devamlılığı ve gerektiğinde sona erdirilme süreci, Kur'ân-ı Kerîm'de belirli ilkeler çerçevesinde ele alınmıştır. Toplumsal birlik ve dayanışmanın başlangıç noktası aile olduğu gibi, sosyal çözülmenin ilk belirtileri de çoğu zaman aile yapısında meydana gelen zayıflamalarla ortaya çıkmaktadır. Günümüzde aile içi problemlerin ve boşanma oranlarının artması, bu kurumun korunmasını daha da önemli hâle getirmiştir. Zira ailede yaşanan sarsıntılar yalnızca bireyleri değil, toplumun genel yapısını da derinden etkilemektedir. Bu nedenle aile kurumunda karşılaşılan sorunlara Kur'ân-ı Kerîm'in ortaya koyduğu ilkeler doğrultusunda çözüm aramak hem bireysel hem de toplumsal açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, günümüzde aile kurumunu tehdit eden temel problemleri Kur'ân-ı Kerîm penceresinden ele almak ve Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın tefsiri çerçevesinde bu problemlere yönelik çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın hayatı, aile çevresi, eğitim süreci, üstlendiği görevler ve çok yönlü ilmî kişiliği ele alınmaktadır. İkinci bölümde aile kavramı tahlil edilmekte, Kur'ânı Kerîm'de aileyi ifade etmek üzere kullanılan âl, ehl ve zevc gibi kavramların anlam alanları açıklanmaktadır. Bunun yanında Kur'ân'da peygamberler üzerinden aktarılan olumlu ve olumsuz aile modellerine yer verilerek aile kurumuna dair örnekler değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde, günümüzde aile huzurunu zedeleyen başlıca problemler üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda iletişimsizlik, geçimsizlik, ilgisizlik, sadâkatsizlik, güven kaybı, ekonomik sıkıntılar, boşanma ve aile içi şiddet gibi sorunlar incelenmektedir. Ayrıca zina, iftira, dijitalleşmenin aile hayatı üzerindeki olumsuz etkileri ve dinî değerlerde meydana gelen aşınma gibi konular da aile bütünlüğünü tehdit eden unsurlar bağlamında değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde ise aile içinde ortaya çıkan söz konusu problemlere karşı Kur'ân-ı Kerîm'in ortaya koyduğu ilkeler ve Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın yorumları doğrultusunda çözüm yolları ele alınmaktadır. Sonuç olarak Elmalılı, aileyi yalnızca hukukî bir birliktelik olarak değil, sevgi, merhamet, sadâkat, güven ve manevî değerler üzerine inşa edilen köklü bir kurum olarak değerlendirmektedir. Onun aileye yönelik yaklaşımı ve çözüm önerileri, yalnızca kendi dönemine hitap etmekle kalmayıp günümüzde ailelerin karşılaştığı sorunların çözümünde de rehberlik edebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Family holds a significant place as the primary social environment where an individual's moral identity is shaped, spiritual values are grounded, and where they are protected against various adversities. As the most fundamental and vital institution of society, the establishment, continuity, and—when necessary—termination of the family are addressed within the framework of specific principles in the Holy Qur'an. Just as the family is the starting point of social unity and solidarity, the first signs of social disintegration often manifest through the weakening of the family structure. In today's world, the increase in domestic problems and divorce rates has made the protection of this institution even more critical. Indeed, tremors within the family affect not only individuals but also the general structure of society profoundly. Therefore, seeking solutions to the problems encountered in the family institution in light of the principles set forth by the Holy Qur'an is of great importance both individually and socially. The purpose of this study is to examine the fundamental problems threatening the family institution today from the perspective of the Holy Qur'an and to present solution proposals for these problems within the framework of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır's exegesis (tafsir). In line with this objective, the study consists of four sections. In the first section, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır's life, family environment, educational process, the duties he undertook, and his multifaceted scholarly personality are discussed. In the second section, the concept of family is analyzed, the semantic fields of concepts such as âl, ehl, and zevc, which are used in the Holy Qur'an to express family, are explained. Additionally, examples regarding the family institution are evaluated by including positive and negative family models conveyed through the prophets in the Qur'an. In the third section, the main problems undermining family peace today are emphasized. In this context, issues such as lack of communication, incompatibility, indifference, infidelity, loss of trust, economic difficulties, divorce, and domestic violence are examined. Furthermore, topics such as adultery, slander, the negative effects of digitalization on family life, and the erosion of religious values are evaluated as factors threatening family integrity. In the fourth section, solution methods for the aforementioned problems arising within the family are addressed in accordance with the principles set forth by the Holy Qur'an and the interpretations of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır. In conclusion, Elmalılı regards the family not merely as a legal union, but as a deep-rooted institution built upon love, mercy, loyalty, trust, and spiritual values. His/Her approach and solution suggestions for the family transcend his/her own time, offering guidance for resolving the challenges faced by contemporary families.