Progressive collapse simulation of a building under multiple fire scenarios using carbon steel, protected steel and stainless-steel materials
Karbon çelik, korunmuş çelik ve paslanmaz çelik malzemeden inşa edilmiş bir binanın farklı yangın senaryoları etkisinde aşamalı göçme simülasyonu
- Tez No: 979750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Birçok çelik bina yangın kaynaklı aşamalı göçmeye maruz kalmıştır. Bu kapsamda özellikle orta ve yüksek katlı çelik binaların farklı yangın senaryoları için aşamalı göçme simülasyonlarının irdelenmesi, risklerin belirlenmesi ve önlemlerin irdelenmesi önem arzetmektedir. Bu tez kapsamında; karbon çelik, korunmuş çelik, paslanmaz çelik ve hibrit (paslanmaz-karbon çelik) binaların farklı yangın senaryoları altındaki aşamalı göçme davranışları sayısal olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, ABAQUS sonlu elemanlar paket programında aşamalı göçme analizleri yapılmıştır. Analizler yangının farklı bölgelerde meydana gelmesi, yangının sıçraması gibi parametrelere bağlı gerçekleştirilmiş ve irdelenmiştir. Çalışmada, her bir durum için sıcaklık profilleri, eleman eksenel kuvvetleri, yer değiştirmeler ve göçme dizileri detaylı izlenmiştir. Çalışma sonucunda; korumasız karbon çelik binaların yangın altında kısa sürede göçmeye karşı son derece hassas oldukları, korunmuş karbon çeliğin göçme süresini sınırlı ölçüde uzattığı, buna karşılık paslanmaz çelik ve hibrit sistemlerin yüksek sıcaklıklarda dahi taşıma kapasitelerini koruyarak çok daha yüksek yangın dayanımı ve göçme direnci gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many steel buildings have experienced fire-induced progressive collapse. In this context, investigating progressive collapse simulations for medium- and high-rise steel buildings under different fire scenarios, identifying risks, and evaluating preventive measures are of critical importance. In this thesis, the progressive collapse behavior of buildings constructed with carbon steel, protected carbon steel, stainless steel, and hybrid (stainless-carbon steel) systems was numerically examined under various fire scenarios. For this purpose, progressive collapse analyses were conducted using the ABAQUS finite element package. The analyses were carried out by considering parameters such as the location of the fire and traveling fire, and the results were systematically evaluated. For each case, temperature profiles, member axial forces, displacements, and collapse sequences were tracked in detail. The findings reveal that unprotected carbon steel buildings are highly vulnerable to rapid collapse under fire, protected carbon steel extends collapse time only to a limited degree, whereas stainless steel and hybrid systems retain their load-carrying capacity even at elevated temperatures and demonstrate significantly greater fire resistance and robustness against progressive collapse.