Örgütsel özdeşleşmenin duygusal emek üzerine etkisi
The effect of organizational identification on emotional labor
- Tez No: 979749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerinin duygusal emek üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda mevcut araştırma, örgütsel özdeşleşme ve duygusal emek değişkenlerini ele alarak ilgili alana katkı sağlamaktadır. Çalışma, Erzurum ili sınırları içerisindeki sağlık kurumlarında görev yapan 401 katılımcıdan anket yönetimiyle elde edilen verilerle yürütülmüştür. Toplanan veriler analiz edilerek örgütsel özdeşleşme ile duygusal emek arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bulgular örgütsel özdeşleşme düzeyi yüksek bireylerin daha fazla motive olarak iş tatmini sağladıklarını ve bu doğrultuda duygusal emek sergileme yönünde daha fazla çaba gösterdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of employees' levels of organizational identification on emotional labor. In this context, the current research contributes to the relevant literature by addressing the variables of organizational identification and emotional labor. The study was conducted using data collected through a survey administered to 401 participants working in healthcare institutions within the boundaries of Erzurum province. The analysis of the collected data revealed a positive and significant relationship between organizational identification and emotional labor. The findings indicate that individuals with a high level of organizational identification are more motivated, achieve greater job satisfaction, and consequently exert more effort in displaying emotional labor.