القواعد الأصولية المتعلّقة بتفسير النصوص في كتاب“أحكام القرآن”لأبي بكر الجصّاص
Ebu Bekir el-Cessâs'ın Ahkâmü'l-Kur'ân" adlı kitabında nassların yorumuna dair fıkıh usûlü kâideleri
- Tez No: 979775
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ebû Bekir el-Cassâs'ın“Ahkâmü'l-Kur'ân”eserindeki metinlerin tefsiriyle ilgili usûlî kāideleri ele almaktadır. Ebû Bekir el-Cassâs، Hanefî mezhebinin önde gelen âlimlerinden biri olup, fıkhî tefsirin önemli bir ismidir. Çalışmanın amacı, el-Cassâs'ın Kur'an hükümlerini tefsir ederken kullandığı usûlî kāideleri belirlemek, sınıflandırmak ve karşılaştırmalı bir şekilde incelemektir. Çalışma, usûlî kāidelerin istinbat yöntemlerini düzenlemedeki rolünü ve müçtehidin hata yapmaktan nasıl korunacağına dair açıklamalarla başlamaktadır. Ardından, el-Cassâs'ın sosyal ve entelektüel bağlamı tanıtılmış, sonrasında ise onun tefsir metodolojisi ve usûlî yaklaşımı incelenmiştir. Çalışma, metinlerin incelenmesinde indüktif, analitik ve karşılaştırmalı yöntemler kullanarak, el-Cassâs'ın ayetleri nasıl ele aldığı ve bu ele alışta hangi usûlî kāideleri esas aldığına dair derinlemesine bir çözümleme sunmaktadır. Böylece, usûlî kāideler ile fıkhî tefsir arasındaki güçlü ilişkiyi ortaya koymakta ve el-Cassâs'ın Kur'an'ı tefsir ederken fıkıh usûlünü nasıl uyguladığını göstermektedir. Bu çalışma, araştırmacıların genellikle yeterince üzerinde durmadığı bir alanı aydınlatmakta ve el-Cassâs'ın fıkıh ile Kur'an arasındaki ilişkiyi nasıl kurduğuna dair usûlî yaratıcılığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the usulī principles related to the interpretation of texts in the book“Ahkām al-Qur'ān”by Imam Abu Bakr al-Jassas, who is considered one of the most prominent scholars of the Hanafi school and a cornerstone of legal interpretation. The aim of this thesis is to extract, classify, and scientifically compare the usulī principles that al-Jassas relied upon in his interpretation of the rulings of the Qur'an. The study begins by highlighting the importance of usulī principles in regulating the methods of legal deduction and protecting the mujtahid from error. It then introduces al-Jassas, his social and intellectual context, and his usulī interpretive methodology. The thesis uses inductive, analytical, and comparative methods, examining the Qur'anic texts as interpreted by al-Jassas and linking them to the usulī principles upon which he based his legal reasoning. Through this, the study emphasizes the close relationship between usulī principles and legal interpretation, showing how al-Jassas contributed to establishing a practical methodology for usul al-fiqh in the interpretation of the Qur'an. The significance of this study lies in shedding light on an area that has not been sufficiently explored by researchers, highlighting al-Jassas's innovative approach in linking jurisprudence to the Qur'anic text.