Enterokok bakteriyemisi olan hastalarda vankomisin serum çukur konsantrasyonu, EAA ve EAA/MİKEtest oranının klinik sonuçlar ile ilişkisi: Kohort çalışma
Association of vancomycin trough levels, AUC and AUC/MICEtest ratios with clinical outcomes in enterococcal bacteremia patients: A prospective cohort study
  1. Tez No: 979815
  2. Yazar: EDA KÜBRA SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GELAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Microbiology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Enterokok enfeksiyonlarında başarılı bir tedavi için gereken optimal vankomisin farmakokinetik/farmakodinamik (FK/FD) hedefleri halen tartışmalıdır. Bu hedeflere açıklık getirebilmek amacıyla bu çalışmada enterokok bakteriyemili erişkin hastalarda vankomisin eğri altında kalan alan (EAA), EAA/minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) ve serum çukur konsantrasyonu (Cçukur) düzeylerinin klinik sonuçlar (tedavi etkililiği, güvenliliği, 30 günlük mortalite) ile ilişkisini araştırdık. Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Ocak 2023-2025 tarihleri arasında vankomisin ile tedavi edilen, dahil edilme/hariç tutulma kriterlerini karşılayan enterokok bakteriyemili erişkin hastaların verilerinin prospektif olarak kaydedildiği kohort çalışmadır. Vankomisin ile tedavinin kararlı durum konsantrasyonunda elde edilen 24 saatlik EAA (EAAKK), EAAKK/MİKEtest ve Cçukur düzeylerinin tedavi süresince etkililik, güvenlilik ve 30 günlük mortalite parametreleri ile ilişkisi değerlendirildi. EAA, Bayesian metodu ile belirlendi. Optimal vankomisin FK/FD değerleri kesim noktası, receiver operator characteristic (ROC) eğrisi ile bulundu. Bulgular: Çalışmaya alınan 53 hastanın %62,3'ünde tedavi etkili iken, %47,2'sinde akut böbrek hasarı (ABH) gelişti. Tüm nedenlere bağlı 30 günlük mortalite oranı ise %28,3 idi. Tedavi etkililiğinde sadece EAAKK için kesim noktası anlamlı bulundu; EAAKK<616 µg.saat/mL olan hastalarda ≥616 µg·saat/mL olanlara göre etkililik oranı daha fazla idi (p=0,031). Mortalite için de bu kesim noktasında sonuçlar etkililik ile benzerdi (p=0,041). ABH için kesim noktası EAAKK ve Cçukur için, sırasıyla, 538 µg.saat/mL ve 15,7 µg/mL olarak belirlendi. EAAKK≥ 538 µg.saat/mL olan hastaların %68,8'inde, <538 µg.saat/mL olanların ise %14,3'ünde ABH gelişti (p<0,001). Benzer şekilde Cçukur≥15,7 µg/mL olan hastalarda <15,7 µg/mL olanlara göre ABH riski daha yüksek idi (p<0,001). Sonuç: Vankomisin ile tedavi edilen enterokok bakteriyemili hastalarda etkili tedavi için EAAKK <616 µg·saat/mL olacak şekilde tedavi dozunun ayarlanması önerilir. Ancak bu dozlarda ABH gelişme riski nedeniyle hastalar yakından izlenmelidir. Güvenli tedavi için EAAKK izlemi yapılamıyorsa serum Cçukur-ss'nun 15,7 µg/mL'nin altında tutulması uygun olabilir. Etkili/güvenli tedavide vankomisin düzeylerinin yakından izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The optimal vancomycin pharmacokinetic/pharmacodynamic (PK/PD) targets for successful treatment of enterococcal infections remain controversial. To clarify these targets, this study investigated the association of vancomycin area under the curve (AUC), AUC/minimum inhibitory concentration (MIC) ratio, and serum trough concentration (Ctrough) with clinical outcomes (treatment efficacy, safety, and 30-day mortality) in adult patients with enterococcal bacteremia. Materials and Methods: This cohort study prospectively recorded data from adult patients with enterococcal bacteremia who met the inclusion/exclusion criteria and were treated with parenteral vancomycin between January 2023 and 2025 at Dokuz Eylül University Research and Application Hospital. The relationships between 24-hour AUC at steady-state vancomycin concentrations (AUCss), AUCss/MIC ratio, and trough concentration (Ctrough-ss) with treatment efficacy, safety, and 30-day mortality were evaluated. AUC values were estimated using the Bayesian method. Optimal vancomycin PK/PD cutoff values were determined using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis. Results: Among the 53 patients included in the study, treatment was effective in 62.3%, while acute kidney injury (AKI) developed in 47.2%. The 30-day all-cause mortality rate was 28.3%. Regarding treatment efficacy, only the AUCss cutoff value was found to be statistically significant; patients with AUCss<616 µg·h/mL had a higher rate of efficacy compared to those with AUCss≥616 µg·h/mL (p=0.031). A similar pattern was observed for mortality at this cutoff value (p=0.041). The cutoff values for AKI were determined as 538 µg·h/mL for AUCss and 15.7 µg/mL for Ctrough-ss. AKI occurred in 68.8% of patients with AUCss ≥538 µg·h/mL and in 14.3% of those with AUCss<538 µg·h/mL (p<0.001). Similarly, the risk of AKI was significantly higher in patients with Ctrough-ss≥15.7 µg/mL compared to those with Ctrough-ss<15.7 µg/mL (p<0.001). Conclusion: In patients with enterococcal bacteremia treated with vancomycin, it is recommended to adjust the treatment dose to maintain an AUCss of less than 616 µg·h/mL for effective therapy. However, due to the risk of AKI at these doses, patients should be closely monitored. For safe treatment in cases where AUC monitoring is not feasible, maintaining a serum Ctrough-ss below 15.7 µg/mL may be appropriate.