Sırt ağrısı olan bireylerde torakal mobilizasyon uygulamasının göğüs ekspansiyonu, tetik nokta hassasiyeti, ağrı düzeyi ve solunum fonksiyonu üzerine akut etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the acute effects of thoracic mobilisation on chest expansion, trigger point sensitivity, pain level and respiratory function in individuals with back pain
- Tez No: 979875
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KUNDURACIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sırt ağrısı olan bireylerde torakal mobilizasyon uygulamasının ağrı, solunum fonksiyonları ve fonksiyonel kapasite üzerindeki akut etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Sırt ağrısı, kas-iskelet sistemi kaynaklı yaygın bir sağlık problemi olup günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanmalara ve yaşam kalitesinde azalmaya yol açmaktadır. Bu nedenle, torakal mobilizasyonun yalnızca ağrı azaltıcı etkileri değil, aynı zamanda solunum fonksiyonlarını ve fonksiyonel kapasiteyi destekleyici rolü de araştırılmıştır. Çalışmaya 21 gönüllü birey dahil edilmiş ve tek grup ön test-son test deseninde değerlendirmeler yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 33,43 ± 7,99 yıl, vücut kitle indeksi ise 23,48 ± 2,68 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Ağrı düzeyi Visüel Analog Skala (VAS), solunum fonksiyonları göğüs çevresi ölçümleri ve fonksiyonel yetersizlik Oswestry Disability Index (ODI) ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş, ön test-son test farkları bağımlı örneklemler t-testi ile analiz edilmiştir. SPSS 26.0 yazılımı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlenmiştir. Sonuçlara göre, VAS skorları tedavi öncesi 6,76 ± 0,70 iken, tedavi sonrası 3,43 ± 0,51'e gerilemiş ve anlamlı bir azalma saptanmıştır (t(20)=23,21, p<0,001). Inspirasyon kapasitesi 88,19 ± 7,80 cm'den 92,62 ± 7,78 cm'ye yükselmiş (t(20)=-12,95, p<0,001), ekspirasyon ölçümleri 80,29 ± 7,79 cm'den 78,71 ± 8,10 cm'ye gerilemiştir (t(20)=8,28, p<0,001). ODI skorları ise %49,29'dan %7,62'ye düşmüş ve bu iyileşme oldukça anlamlı bulunmuştur (t(20)=33,07, p<0,001). Elde edilen bulgular, torakal mobilizasyonun sırt ağrısının akut yönetiminde etkili olduğunu, göğüs kafesi mobilitesini artırarak solunum fonksiyonlarını desteklediğini ve fonksiyonel yetersizliği belirgin düzeyde azalttığını göstermektedir. Bu yönüyle torakal mobilizasyon, manuel terapide multidisipliner bir yaklaşımın önemli bir bileşeni olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the acute effects of thoracic mobilisation on pain, respiratory function, and functional capacity in individuals with back pain. Back pain is a common musculoskeletal health problem that leads to limitations in daily living activities and a decrease in quality of life. Therefore, the study investigated not only the pain-reducing effects of thoracic mobilisation but also its role in supporting respiratory function and functional capacity. Twenty-one volunteers were included in the study and assessments were performed in a single group pre-test-post-test design. The mean age of the participants was 33.43 ± 7.99 years, and their body mass index was calculated as 23.48 ± 2.68 kg/m². Pain levels were assessed using the Visual Analogue Scale (VAS), respiratory functions were measured using chest circumference measurements, and functional impairment was assessed using the Oswestry Disability Index (ODI). The normality of the data distribution was examined using the Shapiro-Wilk test, and the pre-test and post-test differences were analysed using the dependent samples t-test. SPSS 26.0 software was used, and the significance level was set at p<0.05. According to the results, VAS scores decreased from 6.76 ± 0.70 before treatment to 3.43 ± 0.51 after treatment, and a significant decrease was detected (t(20)=23.21, p<0.001). Inspiratory capacity increased from 88.19 ± 7.80 cm to 92.62 ± 7.78 cm (t(20)=-12.95, p<0.001), while expiratory measurements decreased from 80.29 ± 7.79 cm to 78.71 ± 8.10 cm (t(20)=8.28, p<0.001). ODI scores decreased from 49.29% to 7.62%, and this improvement was found to be highly significant (t(20)=33.07, p<0.001). The findings indicate that thoracic mobilisation is effective in the acute management of back pain, supports respiratory function by increasing chest mobility, and significantly reduces functional impairment. In this respect, thoracic mobilisation stands out as an important component of a multidisciplinary approach in manual therapy.