Enerji verimliliği, kamuda enerji yönetimi ve kamu politikaları
Energy efficiency, public energy management and public policies
- Tez No: 979895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Enerji, Public Administration, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda hem çevresel hem de ekonomik açıdan kritik bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Artan enerji talebi, sınırlı doğal kaynaklar ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlar, enerji verimliliğinin her sektörde öncelikli bir politika alanı haline gelmesini sağlamıştır. Bu bağlamda, kamu sektörü enerji verimliliği politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında hem düzenleyici hem de uygulayıcı bir rol üstlenmektedir. Bu tez, enerji verimliliği kavramını, tarihsel gelişimini ve Türkiye'de kamu politikaları çerçevesinde nasıl ele alındığını incelemektedir. Çalışmada, Türkiye'de enerji verimliliğine yönelik yürütülen yasal düzenlemeler, teşvik mekanizmaları analiz edilmektedir. Mevzuat incelemesi ve hükümet politikalarının değerlendirilmesiyle, kamu sektörünün enerji verimliliğini artırmaya yönelik çabaları ve bu çabaların etkinliği ele alınmaktadır. Elde edilen bulgular, enerji verimliliği politikalarının sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma açısından önemli fırsatlar sunduğunu göstermektedir. Ancak, bu politikaların etkinliği, kurumsal kapasite, finansal destek mekanizmaları ve kamu farkındalığı gibi faktörlere bağlıdır. Bu doğrultuda, enerji verimliliğinin artırılması için kamu sektöründe daha güçlü teşvik mekanizmaları, teknolojik yatırımlar ve bilinçlendirme faaliyetlerine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency stands out as a critical strategy, both environmentally and economically, within the framework of the Sustainable Development Goals. Global challenges, including increasing energy demand, limited natural resources, and climate change, have made energy efficiency a priority policy area across all sectors. In this context, the public sector assumes both a regulatory and an executive role in formulating and implementing energy efficiency policies. This thesis examines the concept of energy efficiency, its historical development, and how it has been addressed within the framework of public policies in Türkiye. The study analyses the legal regulations and incentive mechanisms implemented to promote energy efficiency in Türkiye. Through an examination of legislation and an evaluation of government policies, the efforts of the public sector to enhance energy efficiency and the effectiveness of these efforts are discussed. The findings suggest that energy efficiency policies present substantial opportunities for both sustainability and economic development. However, the effectiveness of these policies depends on factors such as institutional capacity, financial support mechanisms, and public awareness. Accordingly, the study concludes that stronger incentive mechanisms, technological investments, and awareness-raising activities are needed in the public sector to improve energy efficiency.