İnşaat sektörünün iklim değişikliği üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine bir analiz
The construction sector's impact on climate change: An analysis of Türkiye
- Tez No: 979949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VAHİT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de inşaat sektörünün iklim değişikliği üzerindeki etkileri, bütüncül bir bakış açısıyla kapsamlı şekilde incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de 1970-2023 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak inşaat sektörü ile iklim değişikliği arasındaki ilişki ampirik olarak araştırılmaktır. Söz konusu araştırma için zaman serisi yöntemi uygulanmış olup, ARDL modeli, birim kök testleri, eşbütünleşme ve nedensellik analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, inşaat sektörünün Türkiye'de çevresel bozulma sürecinde kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle sektörün enerji yoğun üretim yapısı, fosil yakıt kullanımı ve plansız kentleşme uygulamalarının, sera gazı emisyonlarının artışında belirleyici olduğu ve iklim değişikliğini tetiklediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, inşaat sektöründe yeşil bina uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevresel vergiler ile karbon emisyonlarının sınırlandırılması ve enerji verimliliğinin artırılması gibi önlemlerin benimsenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the construction sector on climate change in Turkey through a comprehensive approach. The aim of the study is to empirically investigate the relationship between the construction sector and climate change in Turkey using annual data for the period 1970-2023. For this research, time series method is applied and ARDL model, unit root tests, cointegration and causality analyses are performed. The findings reveal that the construction sector plays a critical role in Turkey's environmental degradation process. Particularly, its energy-intensive structure, dependence on fossil fuels, and unplanned urbanization practices contribute to the increase in greenhouse gas emissions, thus exacerbating climate change. In conclusion, it is suggested that policies such as promoting green building practices, implementing environmental taxation, reducing carbon emissions, and improving energy efficiency should be strengthened in the construction sector to align with the objectives of sustainable development.