Opere tiroid kanseri hastalarında farklı dozlarda radyoaktif iyot kullanımının renal fonksiyona etkisinin idrar KIM-1, Netrin-1, Sistatin C ve Beta-2 Mikroglobülin düzeyleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different doses of radioactive iodine on renal function in operated thyroid cancer patients based on urinary KIM-1, Netrin-1, Cystatin C and Beta-2 Microglobulin levels
- Tez No: 979966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM MAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diferansiye tiroid kanseri (DTK), endokrin sistemin en sık görülen malignitesidir. Cerrahi sonrası tedavi sürecinde radyoaktif iyot (RAİ) tedavisi yaygın biçimde kullanılmaktadır. RAİ tedavisinin böbrek fonksiyonları üzerindeki erken dönem etkileri ve klinik yansımaları tam olarak ortaya konulamamıştır. Bu çalışmada, farklı dozlarda uygulanan RAİ tedavisinin böbrek fonksiyonları üzerindeki erken dönem etkileri, geleneksel parametrelerin yanı sıra yeni nesil idrar biyobelirteçleriyle [Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1), Netrin-1, Sistatin C (CysC) ve Beta-2 Mikroglobülin (β2M)] değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya total tiroidektomi sonrası RAİ tedavisi planlanan 120 DTK hastası dahil edildi. Hastalar uygulanan RAİ dozuna göre üç gruba ayrıldı [30, 100 ve 150 millicurie (mCi)]. Tüm hastalardan kan örnekleri tedavi öncesinde ve tedavi sonrası 7. günde, idrar numuneleri ise tedavi öncesinde, 1. günde ve 7. günde toplandı. Serum parametreleri (kreatinin, kan üre azotu, ürik asit, hemogram), idrar parametreleri (mikroalbümin, mikroprotein, fosfat, kreatinin, eritrosit, lökosit) ve yeni nesil idrar biyobelirteçleri değerlendirildi. İdrar biyobelirteçleri Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle, diğer biyokimyasal parametreler standart laboratuvar yöntemleriyle ölçüldü. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Tüm gruplarda tedavi sonrası 1. günde KIM-1, Netrin-1, CysC ve β2M düzeylerinde tedavi öncesine kıyasla anlamlı ve doz bağımlı artış saptandı. 7. günde kısmi bir azalma gözlense de düzeyler başlangıç değerlerinin üzerinde kalmaya devam etti. Ayrıca tedavi sonrası 7. günde bu biyobelirteçlerin idrar kreatininine (uCr) oranlanmış değerleri de başlangıç düzeylerine göre yüksek bulundu. Bazı idrar parametreleri [mikroalbümin (uAlb), mikroprotein (uPro), fosfat (uP), uAlb/uCr ve uPro/uCr] ile karaciğer fonksiyon testlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. Serum kreatinin (sCr), kan üre azotu (BUN) ve ürik asit düzeylerinde anlamlı azalma, tahmini glomerüler filtrasyon hızında (eGFR) ise artış tespit edildi. Buna ek olarak, uP/uCr oranlarında yükselme, mutlak idrar kreatinin düzeylerinde ise düşüş belirlendi. KIM-1, Netrin-1, Sistatin-C ve β2M ile sCr, uCr, uAlb, uPro, BUN ve eGFR arasında farklı düzeylerde korelasyonlar bulundu. Sonuç: RAİ tedavisi sonrası erken dönemde biyobelirteçlerde izlenen sınırlı artışlar, böbrek fonksiyonu üzerinde sınırlı bir etki olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, doz artışına paralel olarak yükselen biyobelirteç düzeyleri, akut böbrek hasarı (ABH) açısından dikkatli olunması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu değişikliklerin uzun dönemde kalıcı olup olmayacağı ise henüz bilinmemektedir. Bu nedenle özellikle böbrek rezervi düşük olan ve tekrarlayan RAİ dozları alan hastaların yakın takibi önem taşımaktadır. Ayrıca uzun dönem etkilerin aydınlatılması ve radyoprotektif stratejilerin geliştirilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Differentiated thyroid cancer (DTC) is the most common malignancy of the endocrine system. Radioactive iodine (RAI) therapy is widely used in the postoperative management of these patients. However, the early effects of RAI therapy on renal function and their clinical implications have not been fully elucidated. This study aimed to evaluate the early effects of RAI therapy administered at different doses on renal function using both traditional parameters and novel urinary biomarkers [Kidney Injury Molecule-1 (KIM-1), Netrin-1, Cystatin C (CysC), and Beta-2 Microglobulin (β2M)]. Materials and Methods: A total of 120 DTC patients scheduled for RAI therapy after total thyroidectomy were included. Patients were divided into three groups according to the administered RAI dose [30, 100, and 150 millicurie (mCi)]. Blood samples were collected before treatment and on day 7 after treatment; urine samples were obtained before treatment and on days 1 and 7. Serum parameters (creatinine, blood urea nitrogen, uric acid, hemogram), urinary parameters (microalbumin, microprotein, phosphate, creatinine, erythrocytes, leukocytes), and novel urinary biomarkers were evaluated. Urinary biomarkers were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method, while other biochemical parameters were assessed using standard laboratory techniques. A p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: On day 1 after treatment, levels of KIM-1, Netrin-1, CysC, and β2M showed a significant and dose-dependent increase compared with baseline across all groups. Although a partial decrease was observed on day 7, levels remained above baseline. Additionally, urinary creatinine (uCr)–normalized biomarker values were also higher on day 7 than at baseline. No statistically significant differences were observed in urinary parameters—microalbumin (uAlb), microprotein (uPro), phosphate (uP), uAlb/uCr, uPro/uCr—or in liver function tests. Serum creatinine (sCr), blood urea nitrogen (BUN), and uric acid levels showed significant decreases, while estimated glomerular filtration rate (eGFR) increased. Furthermore, uP/uCr ratios increased, and absolute urinary creatinine levels decreased. Various degrees of correlation were identified between KIM-1, Netrin-1, CysC, and β2M and sCr, uCr, uAlb, uPro, BUN, and eGFR.were elevated, and absolute urinary creatinine levels decreased. Correlations were identified between KIM-1, Netrin-1, Cystatin-C, and β2M with sCr, uCr, uAlb, uPro, BUN, and eGFR at varying degrees. Conclusion: The limited increases observed in biomarkers during the early period after RAI therapy suggest a modest impact on renal function. However, the dose-dependent elevations indicate the need for caution regarding acute kidney injury (AKI). Whether these changes persist long term remains unclear. Close monitoring is particularly important for patients with reduced renal reserve and those receiving repeated RAI treatments. Further studies are needed to elucidate long-term effects and to develop radioprotective strategies.