Kaos koşullarının modifikasyonları
Modifications of chaos conditions
  1. Tez No: 980051
  2. Yazar: EBRU USLUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Devaney anlamında kaos tanımının koşulları ele alınmış ve bu tanımın yapısal olarak nasıl çeşitlendirilebileceği araştırılmıştır. Devaney kaosu, topolojik geçişkenlik, periyodik noktaların yoğunluğu ve başlangıç koşullarına hassas bağımlılık olmak üzere üç temel koşula dayanır; ancak daha sonra yapılan çalışmalar, sonsuz bir küme üzerinde tanımlı sürekli bir fonksiyonun yalnızca topolojik geçişkenlik ve periyodik noktaların yoğunluğu koşullarını sağlamasının, başlangıç koşullarına hassas bağımlılığı da beraberinde getirdiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında bu üç koşulun birbirinden bağımsız hale getirilebilmesi için alternatif kavramlar önerilmiştir. Bu alternatifler çerçevesinde, sistemlerin karmaşıklığı ve kaotik davranışları farklı bir bakış açısı ile ele alınmış ve klasik tanımlamalara yeni bir bakış getirilmiştir. Ayrıca, bu tanımların birbirine göre konumu ve aralarındaki gerektirme ilişkileri yeni örnekler ve teoremlerle detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu özelliklerin topolojik denk sistemlerde nasıl korunduğu, çarpım uzaylarına nasıl aktarıldığı gibi sorulara yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conditions of the definition of chaos in the Devaney sense are discussed and it is investigated how this definition can be structurally diversified. Devaney chaos is based on three basic conditions: topological transitivity, density of periodic points and sensitive dependence on initial conditions; however, later studies have shown that a continuous function defined on an infinite set satisfies only the conditions of topological transitivity and density of periodic points, but also sensitive dependence on initial conditions. In this context, in this thesis, alternative concepts are proposed to make these three conditions independent of each other. Within the framework of these alternatives, the complexity and chaotic behavior of the systems are discussed from a different perspective and a new perspective is brought to the classical definitions. Moreover, the position of these definitions with respect to each other and the entailment relations between them are analyzed in detail with new examples and theorems. The study also investigates how these properties are preserved under topological conjugacy and how they are transferred to product spaces.