الحِكَم الشرعية لتخصيص بعض السور القرآنية في بعض الأوقات والأحداث
Şeri hikmetler açısından sûrelerin bazı vakit ve olaylara tahsisi
- Tez No: 980119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bazı Kur'ân sûrelerinin Sünnette belirli zaman, hâl ve ibadetlerle tahsis edilmesinin hikmetlerini, hadis temelli bir yaklaşım ve makâsıdî analiz çerçevesinde ele almaktadır. Amaç, sûrelerin anlam ve hedefleriyle, okunmalarının şer'î olarak belirlendiği zaman ve durumlar arasındaki derin ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, şer'î maksatlar, Kur'ân'ın temel gayeleri ve her sûrenin bu gayelerden bir yönü ele alışıyla ilgili bir girişle başlamaktadır. Ardından, sözlü, fiilî ve takrîrî sünnetten hareketle, sahih ve hasen hadislerle belirli zaman ve olaylara tahsis edilen sûrelerin delilleri incelenmektedir. Çalışma, bu sûrelerin faziletlerini vurgulamakta; tefsir ehlinin açıklamaları ışığında, sûrelerin anlamlarını ve tahsis edildikleri bağlamlarla olan ilişkilerini değerlendirmektedir. Ayrıca, sûrelere yüklenen maksatlarla tahsis edildikleri zaman ve hâllerin gayeleri arasındaki makâsıd ilişkisi tahlil edilmektedir. Sonuç olarak, bu tahsislerin bireysel, toplumsal ve çağdaş problemlere yönelik katkıları ele alınmakta; Kur'ân'la nübüvvet eksenli bir bağ kurmanın ve bu bağlamı güncel kılmanın yolları gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the objectives (Hikam) of specific Quranic surahs designated in the Sunnah for particular times, events, or acts of worship. It adopts a methodology that combines hadith-based grounding with purposive analysis to reveal the deep connection between the meanings of these surahs and the contexts prescribed for their recitation. The research begins by outlining the maqāṣid of Sharia, the overarching aims of the Quran, and the particular purposes of individual surahs—each addressing a unique dimension of those higher objectives. It then examines textual evidence from the Sunnah—verbal, practical, and tacit—using authentic and sound hadiths that specify certain surahs for specific occasions. The study highlights the virtues of these surahs, as established by textual merits, and analyzes their meanings in light of scholarly tafsir. It emphasizes the correlation between the surahs' purposes and the occasions they are linked to, aiming to uncover the wisdom behind such associations. The conclusion discusses the spiritual, educational, and societal impacts of these designations, and their potential role in addressing contemporary challenges. The research thus offers an integrated perspective that combines revelation-based knowledge with contextual relevance, contributing to the renewal of prophetic engagement with the Quran.