Aquaparks-location requirememts and design criteria
Suparkların yerseçim ihtiyaçları ve tasarım kriterlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 98014
  2. Yazar: HANİFE NACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
öz Boş zamanın değerlendirmesine yönelik etkinlikler ve mekansal gereksinimleri tarih içinde sürekli bir değişim göstermiştir. Özellikle endüstri devrimi ile iş ve yaşam koşullarındaki farklılaşmaların keskinleşmesi eğlence anlayışını da etkilemiştir. Bu etkileşimin sonucunda yeni aktiviteler ve arazi kullanım türleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise eğlence alanları arasında amusement parklar, teheme parklar ve aquaparklar hızla yaygınlaşmaktadır. Bu tür aktivitelerin ilk teori ve uygulamalarına 1900'lü yılların başında ABD'de gerçekleştiği görülmektedir. Tez, boş zamanın değerlendirilmesinin değişiminin sonucu ortaya çıkan aquaparklan ele almaktadır. Bu çalışmada ülkemizde çoğalmakta olan aquaparklann gelişim süreci, organizasyonları, örnekleri ve tasarım kriterleri incelenmektedir. Yapılan araştırmalar, özellikle ABD'de, aquapark kullanımının fizibilite çalışmalarından, açılış tarihine kadar tüm aşamalarla ilgilenen kuruluşlarının bulunduğunu ve güvenlik koşullarının sürekli denetlendiğini göstermiştir. Ülkemizde de aquaparklann sayıları hızla artmaktadır. Buna karşın yapım süreçleri incelendiğinde ise; toplumun talepleri, yapılacak olan alanın fiziki koşulları, aquaparklann standartları ve güvenlik koşullarına uygunluğu ve denetleme mekanizmalarının oluşturulmadığı görülmektedir. Bu çerçevede tezin amacı, bugüne dek hiç incelenmemiş olan aquaparklann yerseçim ihtiyaçları, tasarım kriterleri ve alan gereksinimlerini saptamak olarak belirlenmiştir. Tez araştırmasında izlenen yöntem; literatür ve internet araştırması, aquparklann bulunduğu yerlerdeki belediye yetkilileri ve aquapark girişimcileri ile görüşmeleri ve Türkiyede gerçekleştirilmiş olan aquaparklann fiziki planlarının ve yerleşimlerinin analizini kapsamaktadır. Araştırma sonucunda, ülkemiz için yeni bir kullanım olan aquaparklar ile ilgili yer seçim kriterleri, mekan gereksinimleri ve tasarım ilkeleri geliştirilmiş ve İzmir - Bornova aquapark tasarımı denenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leisure activities and their spatial requirements have represented steady change throughout the history. Particularly with the industrial revolution, the differentation of the work and life conditions influenced the entertainment approach. As a result of this interaction, new activities and land use types occured. Today the amusement parks, theme parks and aquaparks are getting widespread among the entertainment areas. It is seen that, first theory and practice of these kind of activities were realized in America in the beginning of 1900s. The thesis deals with the aquaparks formed by the changes in the evaluation of leisure occupation. In this study developing process, organizations, samples and design criteria of aquaparks that grove in our country were examined. Researches has shown that the existence of establishments dealing with feasibility studies with every phase upto openning and that the security conditions are steadily controlled in aquaparks, especially in America also the number of aquaparks increasing in our country. Furthermore as the construction processes are analyzed; it can be seen that there exist the lack of consideration of demands of the society, physical conditions of construction area, aquapark standards and convience with the security conditions and the lack of control mechanisms. In this framework, the aim of the thesis is that haven't been examined until today, to find out the location requirements, design criteria and land allocation requirements of aquaparks. Throughout the thesis study the followed methodology is making of literature and internet researches and interviews with the municipality officials and aquapark entrepreneurs of the aquaparks and it includes the physical plans and location analysis of aquaparks that were that were realized in Turkey. At the end of the study location criteria, spatial requirements and design criteria were developed concerning an aquapark which is a new type of use in our country and a new aquapark was tried in İzmir - Bornova.