Narsisizm ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü
The mediator roles of difficulties in emotion regulation and rejection sensitivity in the relationship between narcissism and relationship satisfaction
  1. Tez No: 980150
  2. Yazar: DERYA DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, narsisizm ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünün incelenmesidir. Bu doğrultuda, çalışmanın örneklemini 18-65 yaş aralığında, mevcut romantik ilişkisi bulunan 311 yetişkin birey oluşturmaktadır. Katılımcılara, çalışmanın amacı doğrultusunda Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), Beş Faktör Narsisizm Ölçeği Kısa Formu (FFNI-SF), Yetişkin Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği (DERS-16) uygulanmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin betimsel istatistikler, gruplar arası farkları belirlemek amacıyla bağımsız örneklemler için t-testi ve ANOVA, değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi ve aracılık rollerini test etmek için Hayes'in PROCESS Makro eklentisi IBM SPSS Statistic 26 paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda narsisizm ve ilişki doyumu arasında var olan negatif yönlü ve anlamlı ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün tam aracılık rolü üstlendiği bulunmuştur. Narsisizm ile reddedilme duyarlılığı arasında anlamlı bir ilişki saptanamadığından narsisizm ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığının aracılık rolü incelenemese de narsisizmin bir alt boyutu olan kırılgan narsisizm ile ilişki doyumu arasında var olan anlamlı ve negatif yönlü ilişkide reddedilme duyarlılığın tam aracılık ettiği bulunmuştur. Bulgular, literatür çerçevesince tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is the mediating roles of difficulties in emotion regulation and rejection sensivity in the relationship between narcissism and relationship satisfiction. The study group was contain about 311 participians who have been in relationship and their age is between 18 to 65. In this study there were 5 measurements tools were condutced. The study group completed Personel İnformation Form, Relationship Assesment Scale, The Short Form of the Five-Factor Narcissism Inventory, Adult Rejection Sensitivity Questionnaire and Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16). As the data conformed to a normal distribution, parametric statistical techniques were utilized. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships among the variables and Hayes' PROCESS macro was employed to test mediation effects. All analyses were performed using IBM SPSS Statistics 26. As a results of this research, it was found that difficulties in emotion regulation fully mediated the significant negative relationship between narcissism and relationship satisfaction. There was no significant relationship between narcissism and rejection sensitivity, so its mediating role could not be tested. However, it was determined that rejection sensitivity fully mediated the significant negative relationship between vulnerable narcissism (as a subdimension of narcissism) and relationship satisfaction. The findings were discussed in light of the existing literature.