İş motivasyonu ve işgücü devri ilişkisi: Eczane işletmelerinde bir araştırma
The relationship between job motivation and employee turnover: A study in pharmacy businesses
  1. Tez No: 980156
  2. Yazar: ÜMMÜHAN GÜLSÜM KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, iş motivasyonu ve işgücü devri kavramlarının boyutları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ayrıca bazı demografik özelliklere göre iş motivasyonu ve işgücü devrinin farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış olup veriler Denizli il merkezindeki 120 eczane işletmesi çalışanından elde edilmiştir. Veriler anket tekniği ile yüz yüze toplanmış olup SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; iş motivasyonu ile işgücü devri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki belirlenememiştir. Ayrıca işgücü devri değişkeninin cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalışma yılı ve çalışma süresine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılaşmadığı tespit edilmiştir. İş motivasyonu değişkeni için ise, alt boyutlarından Motive Olmama ve İçsel Motivasyonun medeni duruma göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, eczane işletmelerinde çalışanlar ve yöneticiler için birtakım öneriler ve öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the dimensions of job motivation and employee turnover. The study also addresses whether job motivation and employee turnover differ according to certain demographic characteristics. Convenience sampling was used in the study, and data were obtained from 120 employees working in pharmacies in the central district of Denizli. The data were collected face-to-face using a questionnaire and analyzed using the SPSS program. According to the findings of the study, no statistically significant relationship was determined between job motivation and labor turnover. In addition, it was found that the labor turnover variable did not differ significantly in terms of gender, marital status, age, educational status, years of service, and working hours. For the job motivation variable, it was found that the sub-dimensions of Lack of Motivation and Intrinsic Motivation showed significant differences based on marital status. The research results offer a number of recommendations and predictions for employees and managers working in pharmacy businesses.