Bir ciddi boş zaman faaliyeti olarak voleybol ile ilgilenen bireylerin rekreasyon yönetimlerinin incelenmesi
Examining the recreation management perceptions of individuals engaged in volleyball as a serious leisure activity
- Tez No: 980218
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA MERVE AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ciddi boş zaman faaliyeti olarak voleybol ile ilgilenen bireylerin ciddi boş zaman değerlendirme düzeyleri ile rekreasyon yönetimi algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi çerçevesinde ve genel tarama modeli esas alınarak yürütülen çalışmanın örneklemini, Türkiye genelinde düzenli olarak voleybol oynayan 312 yetişkin birey oluşturmaktadır. Veri toplama süreci hem çevrim içi hem de yüz yüze yollarla gönüllülük esasına dayanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada demografik bilgiler ile birlikte Ciddi Boş Zaman Envanteri Kısa Formu ve Rekreasyon Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kadın katılımcıların rekreasyon yönetimi puanları erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş; özellikle organizasyon ve geri bildirim alt boyutlarında cinsiyete bağlı anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Yaş değişkeni açısından, 26 yaş üzeri bireylerin ciddi boş zaman değerlendirme puanları anlamlı düzeyde yüksek çıkarken, rekreasyon yönetimi düzeylerinde yaşa bağlı fark tespit edilmemiştir. Katılımcıların algıladıkları gelir düzeyi, voleybol oynama süresi, haftalık oynama sıklığı ve faaliyetlerin gerçekleştiği kurum türü gibi değişkenlerin ölçüm araçları üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, Pearson korelasyon analizleri sonucunda, ciddi boş zaman değerlendirme ile rekreasyon yönetimi arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizinde ise yalnızca“geri bildirim”alt boyutunun ciddi boş zaman değerlendirme üzerinde anlamlı ve pozitif bir yordayıcı olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, boş zaman etkinliklerinden elde edilen bireysel ve sosyal kazanımların sadece katılım düzeyine değil, aynı zamanda bu süreçlerin ne ölçüde değerlendirilip geribildirimle desteklendiğine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the serious leisure engagement levels and recreation management perceptions of individuals who are actively involved in volleyball as a serious leisure activity. Designed within the framework of the quantitative research method and based on the general survey model, the study sample consisted of 312 adult individuals regularly playing volleyball in Türkiye. The data collection process was carried out both online and face-to-face based on the principle of voluntary participation. As data collection tools, a Demographic Information Form, the Short Form of the Serious Leisure Inventory and Measure (SLIM-SF), and the Recreation Management Scale were administered. According to the findings, female participants scored significantly higher on the recreation management scale compared to male participants, with statistically significant differences particularly observed in the organization and feedback sub-dimensions. In terms of age, participants over the age of 26 scored significantly higher in serious leisure engagement; however, no significant differences were detected in recreation management scores across age groups. Additionally, no statistically significant effects were found for variables such as perceived income level, duration of volleyball involvement, weekly participation frequency, and the type of institution where the activity takes place. Furthermore, results of the Pearson correlation analysis indicated a weak but statistically significant relationship between serious leisure engagement and recreation management. Regression analysis revealed that only the“feedback”sub-dimension was a significant and positive predictor of serious leisure engagement. These findings suggest that the personal and social gains obtained from leisure activities are not solely dependent on participation frequency but are also strongly associated with the degree to which these experiences are structured, evaluated, and supported through feedback mechanisms.