Kamara ve Çizmeli (Yenice Buldan) sıcak ve mineralli sularının hidrojeolojisi
Hydrogeology of Kamara and Çizmeli (Yenice-Buldan) hot and minerals waters
  1. Tez No: 98025
  2. Yazar: ALİ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
V ÖZET Paleozoyik yaşlı metamorfıtleri“İğdecik Formasyonu”, birbiriyle uyumlu olan ve temel üzerine uyumsuz gelen Alt Pliyosen çökellerini alttan üste doğru;“Kızılburun Formasyonu”,“Sazak Formasyonu”ve“Kolonkaya Formasyonu”ve bu çökelleri açısal uyumsuzlukla üstleyen Üst Pliyosen yaşlı“Tosunlar Formasyonu”olarak adlandırılan birimleri üzerlemektedir. Bölgedeki sıcak su kaynakları Büyük Menderes ve Gediz Grabenlerinde ve bu grabenlerin kesim noktalarında grabeni sınırlayan faylar boyunca yüzeylenir. Bölgeden çıkan sıcak sular, İğdecik formasyonunun Paleozoyik şist, kuvartsit, mermerli serilerinden gelir. Çizmeli hamamdan çıkan suya büyük ölçüde alüvyon ve neojenden soğuk su karışmaktadır. Kamara hamamından çıkan suyun soğuk su karışımı oldukça düşüktür. Sistemin silisyum karışım jeotermometresine göre belirlenmiş hazne kaya sıcaklığı takribi olarak 135°C-150°C civarında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The temperatures of Kamara and Yenice hot springs are 56.5°C and 39 °C and their discharge are 4 1/sec and 1,5 1/sec respectively. The formations that defined according to the result of field observations during the 1/25000 scaled geological mapping of the site, the geological formations are as follows; Paleozoic metamorphic rocks“'İğdecik Formation”and Lower Pliocene aged“Kızılburun Formation'7'Sazak Formation”and“Kolonkaya Formation”that overlays îğdecik Formation with a unconformity. All these formations overlays are also overlied by Tosunlar Formation of Upper Pliocene. According to isotope analyses results, that are deposited in the pores of rocks for a long time, have temperature higher than Pamukkale thermal system, but lower than Kızıldere thermal system. The waters comes through schist rocks that are defined as reserviour. These waters contains Calcium and Sodium bicarbonate. The reserviour temperature, which was calculated by using silis mixture thermometer, is about 135-1 50 °C.