Gull alfa kuvvet dönüştürülmüş lındley dağılımı
Gull alpha power lindley distribution
  1. Tez No: 980271
  2. Yazar: ESRA NURAY KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİNİSA DEMİRCİ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Lindley dağılımı, tek parametreli oluşu ve basit yapısı sayesinde yaşam süresi, güvenilirlik ve bekleme süresi verilerinin analizinde yaygın olarak kullanılan, istatistik literatürde yer edinmiş bir dağılımdır. Bununla birlikte, sınırlı şekil özellikleri dağılımın gerçek yaşam verilerinin karmaşıklığını yeterince modellemesini engellemektedir. Dağılımın bu eksiklikleri son yıllarda araştırmacılar tarafından önerilen çeşitli genelleştirmeleri ile giderilmeye çalışılsa da halen dağılımın daha esnek bir yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Gull alfa kuvvet dönüşüm yöntemi kullanılarak, Gull alfa kuvvet dönüştürülmüş Lindley dağılımı türetilmektedir. Türetilen dağılımın istatistiksel açıdan önemli özellikleri, çalışma boyunca araştırılmaktadır. Buna ek olarak, Gull alfa kuvvet dönüştürülmüş Lindley dağılımının parametrelerine ait tahmin ediciler farklı parametre tahmin yöntemlerine dayalı olarak araştırılmaktadır. Çalışma ile elde edilen tahmin edicilerin sonlu örneklemlerdeki tahmin performansı gerçekleştirilen bir dizi kapsamlı Monte Carlo simülasyonları aracılığıyla yanlılık ve hata kareler ortalaması ölçütleri bakımından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Lindley distribution is a well-established distribution in the statistical literature, widely used in the analysis of lifetime, reliability, and waiting time data due to its single parameter and simple structure. However, its limited shape properties prevent the distribution from adequately modeling the complexity of real-life data. Although these shortcomings of the distribution have been attempted to be overcome by various generalizations proposed by researchers in recent years, there is still a need for a more flexible structure of the distribution. In this study, the Gull alpha power-transformed Lindley distribution is derived using the Gull alpha power transformation method. Statistically significant properties of the derived distribution are investigated throughout the study. Additionally, estimators of the parameters of the Gull alpha power-transformed Lindley distribution are investigated based on different parameter estimation methods. The estimation performance in finite samples of the estimators obtained through the study is evaluated in terms of bias and mean squared error criteria through a series of comprehensive Monte Carlo simulations.