4-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile annelerinin psikolojik dayanıklılığı ve riskli oyuna yönelik toleranslarının incelenmesi
An examination of the self-regulation skills of 4-6 year old children and their mothers' psychological resilience and tolerance for risky play
  1. Tez No: 980307
  2. Yazar: VESİLE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 4-6 yaş çocuklarının öz düzenleme becerileri ile annelerinin psikolojik dayanıklılığı ve çocuklarının oyunlardaki risk alma davranışlarına yönelik toleranslarının incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Avrupa Yakası'nda okul öncesi eğitime devam eden çocuğu olan 463 anne oluşturmaktadır. Avrupa Yakası'ndaki okulları belirlemede uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“4–6 Yaş Çocukları için Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu)”,“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Oyunda Risk Alma Toleransı Ölçeği (Ebeveyn Formu)”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde, normallik dağılımları Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; analizlerde ise parametrik testlerden Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon ve çoklu karşılaştırmalar için Tukey Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, 4-6 yaş grubu çocukların öz düzenleme becerileri ile cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve algılanan gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı düzeyde farklılıklar saptanmıştır. Benzer şekilde, annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çocuğun yaşı, kardeş sayısı, doğum sırası ve baba öğrenim durumu değişkenleri arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, annelerin çocuklarının oyunlarında risk alma davranışlarına yönelik tolerans düzeyleri ile kardeş sayısı, doğum sırası, anne ve baba öğrenim durumu değişkenleri arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Çocukların öz düzenleme becerileri arttıkça, annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin de yükseldiği belirlenmiştir. Bununla birlikte, çocukların öz düzenleme becerileri ile annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, annelerin çocuklarının oyunlardaki risk alma davranışlarına yönelik toleranslarını anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda, çocukların öz düzenleme becerilerinde kız çocuklarının erkek çocuklara kıyasla daha yüksek düzeyde öz düzenleme becerilerine sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca çocukların öz düzenleme becerilerinin annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerini yordadığını ancak çocukların öz düzenleme becerilerinin annelerin çocuklarının oyunlardaki risk alma davranışlarına yönelik toleranslarını yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the self-regulation skills of 4-6 year old children, their mothers' psychological resilience and their tolerance for their children's risk-taking behaviors in play. The study used a relational screening model, a quantitative research method. The study sample consisted of 463 mothers with children attending preschool education on the European side of İstanbul. Convenience sampling was used to select the schoolsw on the European side. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Self Regulation Skills Scale for 4-6 Years Old Children (Mother Form)”,“Psychological Resilience Scale for Adults”and“Risk Taking in Play Tolerance Scale (Parent Form)”. In data analysis, normality distributions were assessed using the Kolmogorov-Smirnov Test and parametric tests such as the Independent Samples T- Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation and Tukey Test were used for multiple comparisons. According to the research findings, significant differences were found between the self regulation skills of children aged 4-6 and the variables of gender, number of siblings, birth order, mother's education level, father's education level and perceived income level. Similarly, significant differences were found between mothers' psychological resilience levels and the variables of the the child's age, number of siblings, birth order and father's education level. Furthermore, significant differences were found between mother's tolerance levels for risk taking behavior in their children's play and the variables of number of siblings, birth order and mother's and father's education level. It was determined that as children's self regulation skills increased, so did mothers' psychological resilience levels. However, it was observed that children's self-regulation skills and mothers' psychological resilience levels did not significantly predict mothers' tolerance for their children's risk-taking behaviors in play. It was also concluded that children's self-regulation skills predicted mothers' psychological resilience levels, but children's self-regulation skills did not predict mothers' tolerance for their children's risk-taking behaviors in play.