Otomotiv sektöründe dijital dönüşümün tüketici davranışları üzerine etkisi
The impact of digital transformation on consumer behavior in the automotive industry
- Tez No: 980309
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hızla gelişen dijital teknolojiler, otomotiv sektöründe tüketici davranışlarını doğrudan etkilemeye başlamıştır. Günümüzde tüketiciler, araç satın alma süreçlerinde çevrim içi bilgi kaynaklarını, dijital platformları ve dijital donanımları daha fazla tercih etmektedir. Bu durum, firmaların hem rekabet avantajı sağlayabilmesi hem de müşteri memnuniyetini artırabilmesi için dijital dönüşüm uygulamalarına yönelmelerini gerekli kılmıştır. Bu nedenle, dijital dönüşümün tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, otomotiv sektöründe dijital dönüşümün tüketici davranışları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada Teknoloji Hazıroluş Ölçeği kullanılmış, 514 katılımcıya anket uygulanmıştır. Katılımcıların çoğunluğunu genç (18–33 yaş), lisans mezunu ve orta gelir grubunda yer alan bireyler oluşturmuştur. Verilerin güvenilirliği Cronbach's Alpha katsayısı ile ölçülmüş ve 0,955 olarak bulunmuştur. Araştırmada gerçekleştirilen analizler sonucunda; iyimserlik ve yenilikçilik boyutlarının tüketicilerin dijitalleşmeye uyumunu artırdığı, buna karşın rahatsızlık ve güvensizlik boyutlarında veri gizliliği ve sistem güvenilirliğine ilişkin kaygıların ön plana çıktığı belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından ise yaş gruplarının anlamlı farklılık yarattığı, gençlerin dijital teknolojilere daha açık olduğu, ileri yaş gruplarında ise güvensizlik ve rahatsızlık algısının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, dijital dönüşümün otomotiv sektöründe yalnızca teknolojik bir değişim değil, aynı zamanda tüketici davranışlarını yeniden şekillendiren çok boyutlu bir süreç olduğu ortaya konmuştur. Araştırma bulgularının, sektörde uygulanacak dijital stratejilerin geliştirilmesinde ve literatürdeki mevcut boşluğun doldurulmasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies has directly influenced consumer behavior in the automotive sector. Today, consumers increasingly prefer online information sources, digital platforms, and in-vehicle digital features in their car purchasing processes. This situation has made it necessary for companies to adopt digital transformation practices in order to gain competitive advantage and enhance customer satisfaction. Therefore, examining the impact of digital transformation on consumer behavior has become an important research topic. The aim of this thesis was to investigate the effects of digital transformation on consumer behavior in the automotive sector. The Technology Readiness Index (TRI) was used as the measurement tool, and a survey was conducted with 514 participants. The majority of respondents were young (18–33 years), university graduates, and belonged to the middle-income group. The reliability of the data was tested using Cronbach's Alpha, which was found to be 0.955, indicating a high level of internal consistency. The results revealed that optimism and innovativeness dimensions positively influenced consumers' adaptation to digitalization, whereas discomfort and insecurity dimensions reflected concerns regarding data privacy and system reliability. In terms of demographic differences, age groups showed significant variations: younger participants were more open to digital technologies, while older groups exhibited higher levels of distrust and discomfort. In conclusion, the findings demonstrated that digital transformation in the automotive sector is not only a technological change but also a multidimensional process that reshapes consumer behavior. The study is expected to contribute to the development of digital strategies in the sector and to fill the gap in the literature.