Representations of public spaces in television series: The case of Medcezi̇r
Televizyon dizilerinde kamusal alanlarının temsili: Medcezir örneği
  1. Tez No: 980357
  2. Yazar: ŞEVHAL ŞEBNEM DALĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de sanayileşme, küreselleşme ve Neoliberal politikaların etkisiyle kentleşme süreçleri hızla dönüşmüş, bu dönüşüm farklı konut tipolojilerinin ve mekânsal ayrışmaların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Geleneksel mahalle dokusu, kamusal alan kullanımı, sosyal ilişkiler ve aidiyet duygusuna dayalı bir yaşam biçimini temsil ederken; kapalı siteler bireysellik, güvenlik, kontrollü erişim ve statü göstergeleri üzerinden tanımlanan farklı bir yaşam biçimini ortaya koyar. Televizyon dizileri, kurmaca anlatılar aracılığıyla toplum ve kentsel mekân arasındaki ilişkiyi görünür kılan önemli görsel kültür ürünleridir. Geniş kitlelere ulaşma potansiyeli sayesinde, toplumsal dinamiklerin, mekânsal temsillerin ve sınıfsal ayrışmaların aktarılmasında güçlü bir araç işlevi görürler. Bu bağlamda Medcezir, Türkiye'de belirli bir dönemin toplumsal ve mekânsal dönüşümlerini popüler kültür aracılığıyla görünür kılan dikkate değer bir örnektir. Vaka çalışması olarak seçilen Medcezir dizisi, benzerlerinden farklı olarak farklı konut tipolojilerinin toplumsal ayrışmayı ve mekânsal bölünmeleri nasıl görünür kıldığını örnekleyen önemli bir popüler kültür ürünüdür. Bu tezde, dizideki sahneler mimari analiz ve görsel-anlatı analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Mekânsal yapıların mimari özellikleri, kamusal ve yarı kamusal alanların kullanımı, iç ve dış mekânlar arasındaki etkileşim ve sinematografik tekniklerin (kamera açıları ve ışıklandırma gibi) mimari temsile etkisi incelenmiş olup kentsel mekânın toplumsal boyutlarını izleyiciye aktarmaktadır. Bu çalışma, televizyon dizilerinin yalnızca kültürel ürünler değil, aynı zamanda mekânsal ve sınıfsal ayrışma ve kamusal-özel alan dinamiklerini okumak için kullanılabilecek araştırma araçları olduğunu göstermektedir. Böylece, mimarlık disiplininde genellikle göz ardı edilen görsel kültür ürünleri aracılığıyla mekânsal temsiller tartışmaya açılmış ve kent-mekân-toplum ilişkilerini anlamaya yönelik yeni bir metodolojik katkı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrialization, globalization, and neoliberal policies have rapidly transformed urbanization processes in Turkey, leading to the emergence of different housing typologies and spatial segregations. While the traditional neighbourhood fabric represents a mode of life based on public space use, social relations, and a sense of belonging, gated communities embody a contrasting lifestyle defined by individuality, security, controlled access, and status indicators. Television series, through their fictional narratives, are significant visual cultural products that render the relationship between society and urban space visible. With their potential to reach broad audiences, they serve as powerful instruments in conveying social dynamics, spatial representations, and class-based divisions. In this context, Medcezir stands out as a remarkable example that makes visible the social and spatial transformations of a particular period in Turkey through popular culture. Selected as the case study, Medcezir illustrates, more distinctively than many of its counterparts, how different housing typologies expose processes of social segregation and spatial fragmentation. In this thesis, the series' scenes are analysed through methods of architectural and visual-narrative analysis. The architectural features of spatial settings, the use of public and semi-public spaces, the interaction between interior and exterior environments, and the influence of cinematographic techniques (such as camera angles and lighting) on architectural representation are examined, thereby revealing the social dimensions of urban space to the audience. This research demonstrates that television series are not only cultural products but also valuable analytical tools for studying spatial and class based segregation, as well as the dynamics of public and private realms. In doing so, it brings architectural representations often overlooked in the discipline of architecture into the discussion through visual cultural products and contributes a new methodological perspective to understanding the city, space and society nexus.