Ferula Elaeochytris Korovin (çakşır) kökü ekstresinin insan sperm parametrelerine etkisinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigation of the effects of Ferula Elaeochytris Korovin (çakşir) root extract on human sperm parameters
- Tez No: 980374
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ferula elaeochytris Korovin (çakşır) kökü ekstresinin insan sperm parametreleri üzerindeki etkilerini in vitro ortamda değerlendirmektir. Çalışma dizaynı Prospektif kesitsel olarak tanımlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Androloji Laboratuvarına rutin semen analizi için başvuran, yaşları 20 ile 42 arasında değişen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2010 kriterlerine göre semen parametreleri normal olan 36 erkek hastadan semen örnekleri toplanmıştır. Çalışmada, normospermik bireylerden elde edilen 36 semen örneği, altı gruba ayrılmıştır: Kontrol (G1), vehicle kontrol (PBS, G2), Silymarin uygulanan grup (G3) ve Ferula elaeochytris Korovin ekstresinin sırasıyla düşük (20 μL, G4), orta (50 μL, G5) ve yüksek dozlarının (100 μL, G6) uygulandığı gruplar. Tüm gruplar 30 dakika süreyle inkübasyona tabi tutulmuş, ardından sperm fonksiyonları, apoptoz, DNA bütünlüğü, mitokondriyal aktivite ve biyokimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Hastaların yaş ortalamaları 30,674,85 yıl olarak saptanmıştır. Gruplar sperm özellikleri yönünden arasında ileri motilite (p=0,019), ileri hızlı motilite (p=0,003), yerinde hareketli (p=0,019) yönünden anlamlı farklar saptanmıştır. Apoptoz sürecinde gruplar arasında DNA bütünlüğü (p=0,969) ve apoptoz (p=0,062) yönünden anlamlı farklılık saptanmamıştır. Canlılık belirteçleri yönünden vitalite (p=0,220) ve mitokondriyal aktivite (p=0,728) yönünden anlamlı farklılık saptanmamıştır. Biyokimyasal parametreler yönünden TAS (p=0,001) ve TOS (p=0,001) yönünden anlamlı farklılık saptanmıştır. Çalışmamızda, Ferula elaeochytris Korovin ekstresinin in vitro koşullarda normospermik bireylere ait semen örneklerinde sperm hareketliliği, canlılığı, apoptoz oranı, DNA bütünlüğü ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkileri doz düzeylerine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, düşük ve orta doz uygulamalarının sperm parametreleri üzerinde belirgin bir toksik etki göstermediğini, ancak yüksek dozun ileri hareketlilik gibi bazı fonksiyonel parametrelerde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca silymarin uygulamasının antioksidan kapasiteyi artırarak hücresel savunmayı desteklediği görülmüştür. Sonuçlar, Ferula elaeochytris'in kontrollü dozlarda potansiyel faydalar sağlayabileceğini, ancak yüksek dozlarda spermatotoksik risk taşıyabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
on human sperm parameters under in vitro conditions. The study was designed as a prospective cross-sectional study. Semen samples were collected from 36 normozoospermic male patients, aged between 20 and 42 years, who applied to the Andrology Laboratory of the IVF Unit, Faculty of Medicine, Selçuk University, for routine semen analysis and met the World Health Organization (WHO) 2010 criteria. These samples were randomly divided into six groups: Control (G1), vehicle control (PBS, G2), Silymarin-treated group (G3), and Ferula elaeochytris Korovin extract-treated groups at low (20 μL, G4), medium (50 μL, G5), and high doses (100 μL, G6). All groups were incubated for 30 minutes, followed by evaluation of sperm function, apoptosis, DNA integrity, mitochondrial activity, and biochemical parameters. The mean age of the participants was 30.67 ± 4.85 years. Significant differences were observed among the groups in terms of progressive motility (p=0.019), rapid progressive motility (p=0.003), and non-progressive motility (p=0.019). No statistically significant differences were found in DNA integrity (p=0.969) or apoptotic index (p=0.062). Similarly, no significant differences were detected in vitality (p=0.220) or mitochondrial activity (p=0.728). However, significant differences were found in total antioxidant status (TAS) (p=0.001) and total oxidant status (TOS) (p=0.001) among the groups. In our study, the effects of Ferula elaeochytris Korovin extract on sperm motility, vitality, apoptotic rate, DNA integrity, and biochemical parameters were evaluated based on different dose levels in semen samples obtained from normozoospermic individuals under in vitro conditions. The findings indicated that low and moderate doses did not induce toxic effects on sperm parameters, whereas the high dose had adverse effects, particularly on progressive motility. Additionally, Silymarin treatment enhanced antioxidant capacity and supported cellular defense mechanisms. These results suggest that Ferula elaeochytris may offer potential benefits at controlled doses, but may pose a risk of spermatotoxicity at higher concentrations.