Investigation of the roles of aging and caloric restriction on arterial biomechanics
Yaşlanma ve kalori kısıtlamasının arter biyomekaniği üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 980376
  2. Yazar: MERVE EMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÜVENÇ TUNA, PROF. DR. SONER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşlanma kardiyovasküler hastalılarda en önemli risklerden biridir. Yaşlanmayla birlikte arterlerde damar sertliği, damar yeniden biçimlenmesi, endotel disfonksiyon gibi yapısal ve fonksiyonel değişimler görülmektedir. Bu çalışmanın amacı yaşlanma ve farklı tip kalori kısıtlaması uygulamasının damar biyomekaniği üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada 10 haftalık erkek C57/BL6 fareler 3 gruba ayrıldı: Ad libitum (AL), kronik kalori kısıtlaması (KKK; AL grubuna kıyasla %25 kalori kısıtlaması) ve aralıklı kalori kısıtlaması (AKK; 3 hafta %50 kısıtlama (AKK-K) ve devamında 3 hafta AL besleme (AKK-B)) ve 85 haftaya kadar beslendi. Hayvanların bir gece aç bırakılmasının ardından, 10 (genç), 46/49 (orta yaş) ve 82/85 (yaşlı) haftalık hayvanlardan mezenterik direnç arterleri (MDA'lar) izole edildi. Devamında pasif, aktif ve endotel bağımlı vazodilatasyon tel miyografi tekniği kullanılarak ölçüldü. Buna ek olarak, MDA da bulunan elastin, tip IV kolajen ve desmin proteinlerini görüntülemek ve ölçmek için immünofloresan boyama yapıldı. Lümen çapı ve damar sertliği 82/85 hafta AL grubunda 10 haftaya kıyasla anlamlı şekilde arttı. Lümen çapı 10 ve 82/85 hafta AL grubunda sırasıyla 236.8±10.85 μm ve 313±10.3 μm olarak tespit edildi. Damar sertlik indeksi ise 10 ve 82/85 hafta AL grubunda sırasıyla 13.8±0.77 mN/mm ve 17.3±1.11 mN/mm olarak tespit edildi. Öte yandan, lümen çapı ve damar sertlik indeksi yaşlanmayla birlikte KKK grubunda değişmedi. Buna karşılık, lümen çapı (336±19.03 μm) ve damar sertlik indeksi (19±1.8 mN/mm) 82 haftalık AKK-K grubunda yaşlanmayla birlikte genç gruba kıyasla anlamlı şekilde arttı (p<0.05). Sonuç olarak, yaşam boyu uygulanan KKK yaşa bağlı oluşan dışa doğru (eksentrik) hipertrofi ve arteriyel sertliği önlediği tespit edildi. Ek olarak, üç haftalık %50 KK uygulamasından sonra üç haftalık AL beslenmesi vasküler yaşlanma etkilerini hafifletti. Bu sonuçlar, KK'nin KVH faydalı etkilerinin vasküler yeniden şekillendirme mekanizmaları yoluyla olabileceğini, özellikle arteriyel lümen çapını ve sertliğini modüle edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aging significantly contributes to the onset of cardiovascular diseases. The structural and functional alterations such as stiffening of arteries, vascular remodeling, and dysfunction of endothelium are associated with aging. The purpose of this thesis was to investigate the impacts of aging and different types of caloric restriction (CR) on arterial biomechanics. In this research, 10-week-old male C57/BL6 mice were divided into 3 groups: Ad libitum (AL), chronic caloric restriction (CCR; 25% of food restriction of AL group) and intermittent CR (ICR; 3 weeks of 50% food restriction (ICR-R) followed by AL feeding for 3 weeks (ICR- RF)) and fed until 85 weeks of mouse age. After overnight fasting of animals, mesenteric resistance arteries (MRAs) were isolated from 10 (young), 46/49 (middle age), and 82/85(old) weeks old animals. Vascular reactivity, passive, active and endothelium- dependent responses were assessed by using wire myography. In addition, immunofluorescence (IF) was performed to visualize and quantify elastin, collagen IV and desmin proteins in the MRAs. The internal diameter and arterial stiffness were significantly increased with aging in 82/85-week-old AL group compared to 10-week-old group. Internal diameters were 236.8±10.85 μm and 313±10.3 μm at 10-week-old and 82/85-week-old mice in AL group, respectively (p<0.05). Arterial stiffness indexes were 13.8±0.77 mN/mm and 17.3±1.11 mN/mm at 10-week-old and 82/85-week-old mice in AL group, respectively. But internal diameter and arterial stiffness were not changed with ageing in CCR group. On the other hand, internal diameter (336±19.03 μm) and arterial stiffness index (19±1.8 mN/mm) were significantly increased with aging in 82-week-old ICR-R group of mice compared to 10-week-old mice (p<0.05). In conclusion, lifelong CCR prevented outward hypertrophic remodeling and age associated arterial stiffness of MRAs in 82/85-week-old male mice. In addition, only three weeks of AL feeding after three weeks of 50 % CR application mitigated the vascular aging effects. These results demonstrate that the beneficial effects of CR in CVD could be via vascular remodeling mechanisms, specifically modulating arterial lumen diameter and stiffness.