Blok tabanlı yapay zeka uygulamaları destekli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin yapay zeka okuryazarlığı, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ve kodlamaya yönelik tutumları üzerine etkisi
The effect of block-based artıfıcıal ıntellıgence–supported ınstructıon on 6th grade students' artıfıcıal ıntellıgence lıteracy, motıvatıon toward scıence learnıng, and attıtudes toward codıng
  1. Tez No: 980384
  2. Yazar: AYŞEN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ortaokul 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinde blok tabanlı yapay zekâ uygulamaları destekli öğretimin öğrencilerin yapay zekâ okuryazarlıkları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve kodlamaya yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerine de yer verilmiştir. Çalışma, Balıkesir bölgesinde bir okulda öğrenim gören 48 tane 6. sınıf öğrencisi ile 2024-2025 eğitim-öğretim yılı I. döneminde yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntem deseni tercih edilmiştir; nicel boyutta tek grup ön test–son test zayıf deneysel desen, nitel boyutta ise durum çalışması kullanılmıştır. Nicel veriler,“Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”ve“Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”; nitel veriler ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Öğrenme Günlükleri”aracılığıyla toplanmıştır. Deneysel süreçte, 9 hafta boyunca Pictoblox programı ile hazırlanan blok tabanlı yapay zekâ etkinlikleri ders kazanımlarıyla bütünleştirilmiştir. Veriler parametrik testlerden bağımlı örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formları ve öğrencilerin tuttukları öğrenme günlüklerinden elde edilmiş, içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında blok tabanlı yapay zekâ uygulamaları destekli öğretimin öğrencilerin yapay zekâ okuryazarlıkları, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve kodlamaya yönelik tutum puanlarının grubun ön test- son test puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir fark olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, öğrencilerin bu süreci motive edici, eğlenceli ve kalıcı öğrenmeyi destekleyici bulduklarını ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilerin yapay zekâyı kendi kendine öğrenebilen, gelişebilen ve karar alabilen bir varlık olarak tanımladıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of instruction supported by block-based artificial intelligence (AI) applications on 6th grade students' AI literacy, motivation toward learning science, and attitudes toward coding within the“Systems in Our Body”unit of the middle school Science curriculum were examined. In addition, students' views regarding the process were included. The study was conducted with 48 6th grade students enrolled in a school located in the Balıkesir region during the first semester of the 2024–2025 academic year. A mixed-methods research design was adopted; a one-group pretest–posttest weak experimental design was used in the quantitative dimension, while a case study was employed in the qualitative dimension. Quantitative data were collected using the“Artificial Intelligence Literacy Scale,”“Motivation Toward Learning Science Scale,”and“Attitude Toward Coding Scale,”while qualitative data were obtained through a“Semi-Structured Interview Form”and“Learning Journals.”During the experimental process, block-based AI activities developed using the Pictoblox program were integrated with the curriculum objectives for a period of nine weeks. Quantitative data were analyzed using dependent samples t-tests, and qualitative data obtained from the interview forms and students' learning journals were analyzed through content analysis. The results of the study revealed a statistically significant difference between the pretest and posttest mean scores of the students, indicating that instruction supported by block-based AI applications had a positive effect on their AI literacy, motivation toward learning science, and attitudes toward coding. The findings also showed that students perceived the process as motivating, enjoyable, and supportive of permanent learning. Moreover, students tended to describe AI as an entity that can learn, develop, and make decisions autonomously.