Çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin uyumsuz hayal kurma üzerindeki etkisi
The effects of childhood traumas and attachment styles on maladaptive daydreaming
- Tez No: 980385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağı travmaları (ÇÇT) ve bağlanma stillerinin uyumsuz hayal kurma üzerindeki etkisini incelemektedir. Çocukluk dönemi, bireylerin psikolojik ve duygusal gelişiminde kritik bir dönemdir. Travmalar, bu dönemde yaşanan olumsuz deneyimler, bireylerin zihinsel sağlığı üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir. Bu bağlamda, travmaların nasıl bir etki yarattığını anlamak için bağlanma teorisi önemli bir çerçeve sunmaktadır. Bağlanma biçimleri, bireylerin erken yaşlarda kurdukları ilişkilerin niteliğine dayanır ve güvenli, kaygılı ya da kaçınan olarak sınıflandırılabilir. Tez, bu bağlanma biçimlerinin, çocuklukta yaşanan travmaların bireylerin hayal kurma biçimlerine nasıl etki ettiğini araştırmaktadır. Uyumsuz hayal kurma, genellikle stresle başa çıkma mekanizması olarak ortaya çıkarken, bireyin gerçeklikten kopmasına veya olumsuz düşüncelere yönelmesine neden olabilir. Travmaya bağlı değişen bağlanma stilleri ve uyumsuz hayal kurma gibi eğilimler ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın temel amaçları; çocukluk çağı travmalarının ve bağlanma biçimlerinin etkilerini değerlendirmek ve bu etkilerin uyumsuz hayal kurmaya etkisini görmektir. Çocukluk döneminde yaşanan travmatik deneyiminlerin ve bağlanma biçimlerinin uyumsuz hayal kurmaya etkisini analiz etmektir. Tez hem teorik hem de pratik alanlarda önemli katkılar sunmakta ve çocukluk dönemi travmaları ve bağlanma stillerinin uyumsuz hayal kurmaya etkileri üzerinde daha derin bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of childhood trauma (ÇÇT) and attachment styles on maladaptive daydreaming. Childhood is a critical period in the psychological and emotional development of individuals. Traumas, which are negative experiences encountered during this period, can leave lasting effects on an individual's mental health. In this context, attachment theory provides an important framework for understanding how these traumas impact individuals. Attachment styles are based on the nature of relationships formed in early childhood and can be classified as secure, anxious, or avoidant. The thesis investigates how these attachment styles affect the ways individuals daydream, particularly in relation to experiences of childhood trauma. Maladaptive daydreaming often emerges as a coping mechanism for stress but can lead to a disconnection from reality or negative thought patterns. The study aims to evaluate the effects of childhood trauma and attachment styles and to analyze their influence on maladaptive daydreaming. It seeks to provide a deeper understanding of how traumatic experiences in childhood and attachment styles relate to maladaptive daydreaming. The thesis offers significant contributions to both theoretical and practical fields, enhancing our understanding of the effects of childhood trauma and attachment styles on maladaptive daydreaming