Erik marmelatı üretiminde güncel yöntem: Ohmik ısıtma
Current method in plum marmalada production: Ohmic heating
  1. Tez No: 980423
  2. Yazar: ŞEYMANUR EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ohmik ısıtma yöntemi kullanılarak erik marmelatı üretimini ve bu sürecin ürün kalitesi üzerindeki etkilerini incelemiştir. Öncelikle erik meyvesinin besinsel ve teknolojik özellikleri ile marmelat üretim süreçleri literatür ışığında incelenmiştir. Erik meyvesinin fenolik bileşikler, antioksidanlar ve diyet lifi bakımından zengin olduğu; marmelatların ise sürdürülebilir ve fonksiyonel gıda ürünleri geliştirilmesinde önemli bir potansiyele sahip olduğu belirtilmiştir. Ohmik ısıtma işlemi, ürünün içinden elektrik akımı geçirilerek hızlı, homojen ve enerji verimli bir şekilde ısınma sağladığından, geleneksel ısıl işlemlere kıyasla ürün kalitesinin korunmasında avantajlı bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, farklı voltaj gradyanlarında (30, 35 ve 40 V/cm) ohmik ısıtma uygulanarak erik marmelatı üretilmiş, ayrıca geleneksel yöntemle üretilen marmelatla karşılaştırmalar yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda, voltaj gradyanının artması ile ısınma ve evaporasyon süresinin önemli ölçüde kısaldığı, buna bağlı olarak toplam fenolik madde içeriği (TPC), antioksidan aktivite (AA) ve C vitamini miktarının daha iyi korunduğu belirlenmiştir. En yüksek TPC ve AA değerleri, 40 V/cm voltaj gradyanında elde edilmiştir. Ayrıca, ohmik ısıtma yöntemiyle üretilen marmelatlarda hidroksimetilfurfural (HMF) oluşumu geleneksel yönteme göre daha düşük bulunmuştur. Renk parametreleri incelendiğinde, yüksek voltaj gradyanlarında toplam renk değişimi (ΔE) değerinin azaldığı ve ürünlerin daha parlak ve homojen renkte kaldığı tespit edilmiştir. Ohmik ısıtmanın hızlı ısınma sağlaması, renk ve besin bileşenlerinin termal degradasyonunu azaltarak ürün kalitesinin korunmasına katkı sağlamıştır. Sonuç olarak, ohmik ısıtma yönteminin erik marmelatı üretiminde geleneksel yöntemlere kıyasla daha kısa işlem süresi ve daha iyi besin korunumuyla önemli avantajlar sağladığı ortaya konmuştur. Ayrıca, ürünlerin fenolik bileşikler ve antioksidan aktivite gibi fonksiyonel özelliklerinin korunmasında etkili bir alternatif teknolojik yaklaşım olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, ohmik ısıtmanın endüstriyel ölçekte uygulanabilirliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the production of plum marmalade using the ohmic heating method and examined the effects of this process on product quality. Initially, the nutritional and technological properties of plums and the marmalade production processes were reviewed in the light of existing literature. It was emphasized that plums are rich in phenolic compounds, antioxidants, and dietary fiber, and that marmalades possess significant potential for the development of sustainable and functional food products. Ohmic heating, which involves the passage of electric current directly through the product, enables rapid, homogeneous, and energy-efficient heating, thereby offering advantages over conventional thermal processes in preserving product quality. In the experimental phase of the study, marmalade was produced using ohmic heating at different voltage gradients (30, 35, and 40 V/cm), and comparisons were made with marmalade produced by traditional methods. The experimental results demonstrated that increasing the voltage gradient significantly reduced both the heating and evaporation times, which in turn contributed to better preservation of total phenolic content (TPC), antioxidant activity (AA), and vitamin C levels. The highest TPC and AA values were obtained at the 40 V/cm voltage gradient. Furthermore, the formation of hydroxymethylfurfural (HMF) in marmalades produced via ohmic heating was found to be lower compared to those produced using conventional methods. An examination of color parameters revealed that higher voltage gradients resulted in decreased total color change (ΔE) values, with products retaining a brighter and more homogeneous color. The rapid heating achieved by ohmic heating reduced thermal degradation of pigments and nutrients, thereby helping to maintain overall product quality. In conclusion, ohmic heating provided notable advantages over traditional methods in plum marmalade production, including shorter processing times, improved nutritional preservation, and enhanced functional properties such as higher retention of phenolic compounds and antioxidant activity. These findings support the potential applicability of ohmic heating technology at an industrial scale.