Hiperbolik Sayı Düzlemleri üzerine
On hyperbolic number planes
- Tez No: 980440
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde hiperbolik sayı düzlemleri üzerinde kısaca durulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk önce kompleks sayılar hatırlatılmıştır. Sonrasında hiperbolik sayılar tanımlanıp hiperbolik sayılar üzerindeki temel işlemler incelenmiştir. Lorentz düzlemi ile ilgili bazı geometrik özellikler verilmiştir. Tezin ilerleyen bölümlerinde hiperbolik sayı düzlemlerine yer verilmiştir. Buradan yola çıkarak kübik denklemler incelenip orijinal bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis briefly focuses on hyperbolic number planes. The study consists of four sections. First, complex numbers are reminded. Therefore, hyperbolic numbers are defined and the name of the basic operations on hyperbolic numbers. Some geometric properties related to the Lorentz plane are included in the following sections that arise from here are examined and an original example is given.