Silsiletü'l-lisân yabancılar için Arapça öğretim serisinin Avrupa ortak dil çerçevesi (Cefr)'ne göre değerlendirilmesi
Evaluation of the silsiletü'l-lisân Arabic teaching series for foreigners according to the common European framework of reference for languages (Cefr)
  1. Tez No: 980547
  2. Yazar: SHAHAD ALAZZAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARİAM TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'ne (CEFR) göre hazırlanmış Arapça öğretim kitaplarının değerlendirilmesini ele almakta ve yabancı dil olarak Arapça öğretiminin en önemli konularından birini incelemektedir. Yabancı dil olarak Arapça öğretiminde kullanılan kitaplar, eğitim ve öğretim süreçlerinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ancak, sağlam bir temele dayanmayan bir öğretim süreci, beklenen dil kazanımlarını sağlayamaz. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, CEFR'ye uygun olarak hazırlanmış Arapça öğretim materyallerini analiz ederek, bu standartların yabancı dil olarak Arapça öğretimine olan katkılarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, ikinci ve yabancı dil öğretimi alanındaki uluslararası çerçeve ve standartlar incelenmiş, özellikle Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi'nin (CEFR) sunduğu avantajlar ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, CEFR'ye uygun olarak hazırlanmış ilk Arapça öğretim serisi olan Silsiletü'l-Lisân değerlendirilmiş, bu değerlendirme sürecinde nitel analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. CEFR'nin temel ilkeleri doğrultusunda geliştirilen bu öğretim materyali, belirli kriterler çerçevesinde analiz edilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda yorumlanmıştır. Yabancı dil olarak Arapça öğretimi, günümüzde giderek daha fazla önem kazanan bir alan olup, öğretim materyallerinin kalitesi, öğrenme sürecinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada, alan uzmanlarının kapsamlı ve sistematik bir müfredat oluşturması büyük bir gereklilik arz etmektedir. Bunun yanı sıra, diğer dillerin yabancı dil olarak öğretiminde elde edilen tecrübelerden faydalanarak, bu yöntemlerin Arapça öğretimine entegre edilmesi, öğretim süreçlerinin verimliliğini artıracaktır. CEFR gibi uluslararası dil öğretim standartlarının Arapça eğitimine uyarlanması, bu alanda küresel ölçekte kabul gören pedagojik yaklaşımların benimsenmesine katkı sağlayacaktır. Araştırmanın bulguları, CEFR'ye göre hazırlanmış öğretim materyallerinin, Arapça öğretiminde yaygın olarak kabul gören materyal hazırlama ilkeleriyle büyük ölçüde uyumlu olduğunu göstermektedir. Özellikle Silsiletü'l-Lisân serisi, dil öğrenme sürecini aşamalı ve sistematik bir şekilde ele almakta, CEFR'nin öngördüğü dil seviyelerine uygun içerikler sunmaktadır. Bu doğrultuda, CEFR standartlarına göre hazırlanan öğretim materyallerinin, diğer geleneksel materyallere kıyasla belirgin bir avantaja sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, CEFR standartlarının yabancı dil olarak Arapça öğretiminde uygulanmasının, eğitim süreçlerinin niteliğini artıracağını ve öğretim materyallerinin daha sistematik bir yapıya kavuşmasını sağlayacağını ortaya koymaktadır. CEFR'nin Arapça öğretimine entegre edilmesi, yalnızca ders kitaplarının kalitesini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda öğretim süreçlerinin uluslararası standartlara uygun hale gelmesine de katkı sunacaktır. Bu bağlamda, araştırma, CEFR'nin yabancı dil olarak Arapça öğretimi müfredatlarının geliştirilmesinde önemli bir referans kaynağı olarak değerlendirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses one of the most important aspects of teaching Arabic as a foreign language: the evaluation of Arabic teaching textbooks prepared in accordance with the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). Textbooks used in teaching Arabic as a foreign language form the foundation of all educational activities. A teaching process that is not built on a solid foundation cannot yield the expected results. Therefore, experts specializing in teaching Arabic as a foreign language must make every effort to develop a comprehensive and accurate curriculum. In addition, it is crucial to benefit from the experiences and methods gained from teaching other languages as foreign languages and to apply this knowledge to Arabic teaching. This research briefly discusses the international frameworks and standards in the field of second and foreign language teaching, focusing particularly on the benefits of the CEFR and its potential contributions to improving the teaching of Arabic as a foreign language. To concrete the practical benefits of the CEFR, the study evaluates Silsiletü'l-Lisân the first series of Arabic textbooks prepared in accordance with CEFR standards. This evaluation aims to highlight the impact of CEFR standards on creating high-quality Arabic teaching materials. The findings of the research indicate that teaching materials prepared based on the CEFR align with the generally accepted principles of good material design in Arabic teaching. Furthermore, such textbooks possess a clear advantage over others. In this context, the study suggests that utilizing CEFR standards in the preparation of curricula for teaching Arabic as a foreign language will contribute to the overall development of the field. Implementing CEFR standards will not only enhance the quality of teaching materials but also strengthen the fundamental role of textbooks in the teaching of Arabic as a foreign language.