Sessiz istifanın işten ayrılma niyetine etkisinde örgüt ikliminin aracı rolü
The mediating role of organizational climate in the effect of quiet quitting on turnover intention
  1. Tez No: 980549
  2. Yazar: DENİZ DÜRYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NECMİYE TÜLİN İRGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Akademik ve idari personelin kuruma olan bağlılığı, iş motivasyonu ve kalıcılığı, büyük ölçüde örgüt ikliminin niteliğine bağlıdır. Son yıllarda giderek artan sessiz istifa davranışı, çalışanların görev tanımı dışındaki sorumluluklardan geri çekilmesiyle kurumsal verimliliği olumsuz etkileyen gizli bir iş gücü kaybı yaratmaktadır. Bu nedenle, örgüt ikliminin sessiz istifa eğilimlerini nasıl tetiklediği ve bu eğilimin işten ayrılma niyeti üzerindeki dolaylı etkisi, insan kaynakları yönetimi açısından stratejik bir araştırma alanıdır. Bu ilişkilerin ortaya konması, özellikle yükseköğretim kurumlarında çalışan bağlılığını artırmak, tükenmişliği azaltmak ve iş gücü kaybını önlemek adına politika geliştirilmesine önemli katkılar sunar. Buradan hareketle çalışmanın amacı, İstanbul'daki üniversitelerde idari ve akademik personel olarak görev yapan 411 üniversite çalışanı için sessiz istifanın işten ayrılma niyetine etkisinde örgüt ikliminin aracı rolünün yapısal eşitlik modeli yardımıyla belirlenmesidir. Korelasyon analizi sonucunda, sessiz istifa örgüt iklimi ile %48,1 oranında (r=-0,481, p=0.000) negatif yönde, işten ayrılma niyeti ile %58,0 oranında (r=0,580, p=0.000) pozitif yönde ve örgüt iklimi işten ayrılma niyeti ile %69,5 oranında (r=-0,695, p=0.000) negatif yönde istatistik anlamlı ilişkilidir. Yapısal eşitlik modeli sonucunda, sessiz istifa, örgüt iklimi üzerinde negatif yönde anlamlı etkilidir (β=-0.491, p<0.01). Sessiz istifa, işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif yönde anlamlı etkilidir (β=0.610, p<0.01). İşten ayrılma niyeti sessiz istifa değişkeni üzerinde negatif yönde anlamlı etkilidir (β=-0.712, p <0.01). Bootstrap standardize edilmiş değer aralıklarının sıfır içermediği ve anlamlı olduğu belirlenmiştir (bootstrap katsayısı=0.147, GA%95 =0.143-0.152). Bu bulgular, örgüt ikliminin sessiz istifanın işten ayrılma niyetine etkisinde aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Böylece, H1 , H2 , H3 ve H2 hipotezleri kabul edilmiştir. Ayrıca, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, toplam çalışma süresi, gelir, çocuk sayısı, şimdiki iş yerinde çalışma süresi ve çalışılan pozisyon açısından sessiz istifa, işten ayrılma niyeti ve örgüt iklimi için bazı anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Bu nedenle H5 hipotezi kısmen sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The commitment, work motivation, and retention of academic and administrative staff largely depend on the quality of the organizational climate. In recent years, the increasing trend of quiet quitting where employees withdraw from responsibilities beyond their defined roles has led to a hidden loss of workforce, negatively affecting institutional efficiency. Therefore, investigating how organizational climate triggers tendencies toward quiet quitting and how this, in turn, indirectly influences turnover intention has become a strategic research area in human resource management. Identifying these relationships is crucial for developing policies that enhance employee engagement, reduce burnout, and prevent staff loss, especially within higher education institutions. Based on this context, the aim of this study is to determine the mediating role of organizational climate in the effect of quiet quitting on turnover intention among 411 university employees working as academic and administrative staff at universities in Istanbul, using the structural equation modeling (SEM) method. The correlation analysis revealed that quiet quitting is negatively correlated with organizational climate at a rate of 48.1% (r=-0.481, p<0.01), positively correlated with turnover intention at a rate of 58.0% (r=0.580, p<0.01), and organizational climate is negatively correlated with turnover intention at a rate of 69.5% (r=-0.695, p<0.01), all statistically significant. SEM results showed that quiet quitting has a significant negative effect on organizational climate (β=-0.491, p<0.01), a significant positive effect on turnover intention (β=0.610, p<0.01), and turnover intention has a significant negative effect on organizational climate (β=-0.712, p< 0.01). The bootstrap standardized value intervals did not include zero and were found to be significant (bootstrap coefficient=0.147; CI 95%=0.143–0.152). These findings indicate that organizational climate plays a mediating role in the effect of quiet quitting on turnover intention. Therefore, hypotheses H1, H2, H3, and H4 were accepted. Additionally, significant differences were observed in quiet quitting, turnover intention, and organizational climate based on gender, age, marital status, education level, total years of work experience, income, number of children, tenure at the current institution, and job position. Thus, hypothesis H5 was partially supported.