Bir konuşma analizi çalışması: Türkçede olta atma aracı
A conversation analysis work: Fishing device in Turkish language
- Tez No: 980573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, doğal konuşmalarda (naturally occuring talk)“olta atma aracı / fishing device”(Pomerantz, 1980) ifadelerinin incelenmesidir. Olta atma aracı kişilerin konuşurken bilgi, iltifat, davet alma gibi çeşitli niyetlerle ancak bu niyetleri açık etmemeye çalışarak yaptıkları bir çeşit dil stratejisidir. Bu çalışmanın ayırt edici özelliği olta atma aracının Türkçede ilk defa incelemesi ve kültürel anlamda değerlendirmesidir. Bu çalışmada öğretmen-ebeveyn, öğretmen-öğrenci, öğretmen-ebeveyn-öğrenci, arkadaşlar, komşular, mahalle sakinleri arasındaki konuşmalar veri olarak incelenmiştir. Eğitim kurumları, kafeterya, ev ve market konuşmalar için ortam oluşturmuştur. Bu çalışmanın verileri 2019-2025 yılları arasında Muğla ve Çanakkale illerinde toplanmıştır. Bu çalışmada verilerin analizi için Konuşma Analizi yöntemi kullanılmıştır. Konuşma Analizi kişilerin doğal konuşmalarında konuşurken gerçekleştirdikleri eylemlerin dilsel stratejiler kullanılarak nasıl gerçekleştirildiğini incelediğinden analiz yöntemi olarak tercih edilmiştir. Analiz sonucunda doğal konuşmalarda olta atma aracının yedi farklı biçimde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Olta atma aracı“herhalde”,“yani”,“yanlış hatırlamıyorsam”ve“anladığım kadarıyla”sözcükleri kullanılarak yapılmıştır. Tekrarlamaların (repetitions), sessizliklerin ve kesinleme (assertive) söz edimine işaret eden cümlelerin de olta atma aracı oldukları belirlenmiştir. Bu araştırmada doğal konuşmalarda olta atma araçlarının iki farklı örüntü türünde yapıldığı tespit edilmiştir. Bu örüntüler tespit edilirken Konuşma Analizi'nin dizi düzeni (sequence organization) ve söz sırası tasarımı (turn design) kavramlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the terms“fishing device”in naturally occurring talks. Fishing device is a kind of language strategy that people make with the purpose of obtaining information, getting compliments and receiving an invitation without expressing their intention explicitly while talking. The distinguishing feature of this research is to study and evaluate fishing device in Turkish language for the first time. Conservations between teacher-parent, teacher-student, teacher-parent-student, friends, neighbors, neighborhood residents have been analyzed as research data. Educational institutions, cafeterias, houses, and groceries have provided an environment for naturally occurring talks. The recordings of this research's data have been collected between 2019-2025 from the province of Muğla and Çanakkale. In this study, the Conservation Analysis method has been used in order to analyze the data. Conservation Analysis has been preferred as the analysis method due to the fact that it focuses on how speech acts in talk are generated by utilizing linguistic strategies. It has been confirmed that fishing devices occur in seven ways. The fishing device has been made by using the expressions“probably”,“that is to say”“as far as I am concerned”,“to my understanding”. Repetitions, silence and the sentences indicating assertive have been defined as fishing devices as well. At this research, within the naturally occurring talks, it has been determined that fishing devices have been carried out in two kinds of patterns. While these patterns have been identified, it has been benefited from the context of sequence organization and turn design concepts.