Saponitten lityum kazanımında ultrasonik dalgaların etkisi
Effect of ultrasonic waves on lithium recovery from saponite
- Tez No: 980648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA EBRU SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yer alan Kütahya Emet bölgesi bor minerali zenginleştirme tesisinin katı atık kili kullanılmıştır. Katı atığın kimyasal analizi sonucu 0,5 mm tane boyutu altında kalan kısmın 1830 ppm lityum içerdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında ultrasonik homojenizatör kullanılarak numunenin mekanik aktivasyonu sağlanmış ardından saf su ile liç yapılmıştır. İkinci aşamada ise kül fırınında kavurma yöntemi ile termal aktivasyonu sağlanan örneklerin ultrasonik homojenizatör ile de mekanik aktivasyonu sağlanmış ardından 0,4 M sülfürik asit ile liç edilmiştir. Yöntemlerin lityum kazanımına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla lityum kazanım verimi ve optimum şartları incelenmiştir. 900°C'de, 1/1 oranında tuz/katı atık numune karışımı kullanılarak gerçekleştirilen termal aktivasyon sonrasında, örneklerin ultrasonik dalgalar (400 KW'a eşit %100 genlik, 5 dk süre) ile mekanik aktivasyonu sağlanmıştır. Son olarak örneklerin 0,4 M sülfürik asit konsantrasyonundaki liç işleminde çözeltiye geçen lityum %96 verim ile elde edilmiş ve katı fazda 74 ppm lityum kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solid waste clay from the boron mineral enrichment facility in the Kütahya Emet region of Turkey was used. Chemical analysis of the solid waste determined that the fraction below 0.5 mm grain size contained 1830 ppm lithium. In the first part of the study, mechanical activation of the sample was achieved using an ultrasonic homogenizer and the obtained samples were leached. In the second part, the samples, which were thermally activated by roasting in a muffle furnace, were further mechanically activated using an ultrasonic homogenizer. The obtained samples were leached with 0.4 M sulfuric acid. In order to evaluate the effect of the methods on lithium recovery, lithium recovery efficiency and optimum conditions were investigated. After thermal activation at 900°C using a 1/1 ratio salt/solid waste sample mixture, the samples were mechanically activated using ultrasonic waves (100% amplitude equal to 400 KW, duration of 5 min). Finally, in the leaching process of the samples at a 0.4 M sulfuric acid concentration, lithium passing into the solution was obtained with 96% efficiency and it was determined that 74 ppm lithium remained in the solid phase.