Negotiating multilingualism and identity:Young Syrian Women in İstanbul
Çokdillilik ve kimlik müzakeresi:İstanbul'daki Genç Suriyeli Kadınlar
  1. Tez No: 980647
  2. Yazar: SEZEN BEKTAŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çokdilli Suriyeli göçmen kadınların Arapça, Türkçe ve İngilizceyi toplumsal ve ideolojik açıdan yüklü kaynaklar olarak kullanarak, kimliklerini nasıl inşa ve müzakere ettiklerini incelemektedir. Dilsel-etnografik bir çalışma olan bu araştırma, İstanbul'da yaşayan, üniversite mezunu üç genç Suriyeli kadınla yürütülmüştür. Veri, katılımlı gözlemler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve spontane etkileşimlerin ses kayıtlarından oluşmaktadır. Ayrıntılı söylem analizini ölçekler çerçevesiyle birleştiren çalışma, kimlik müzakerelerini sosyo-tarihsel, ontogenetik, mezo-düzey ve mikrogenetik zaman ölçekleri boyunca araştırmaktadır. Analiz, katılımcıların çokdilli repertuarlarını yalnızca iletişim için değil, aynı zamanda aidiyet, meşruiyet ve güç yapılarına konumlanmalarını işaret eden araçlar olarak nasıl harekete geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Bulgular yaygın bir ikircikliliği ortaya koymaktadır: Türkçe hem bir fırsat hem de bir dışlanma unsuru olarak görülürken, Arapça bir samimiyet kaynağı olmasının yanı sıra damgalanma göstergesi işlevi görmekte, İngilizce ise sınırlı yerel kullanışlılığına rağmen sembolik bir prestij taşımaktadır. Bu müzakereler, cinsiyet, göçmenlik statüsü, eğitim geçmişi ve baskın dil ideolojileri gibi kesişen faktörler tarafından şekillenmektedir. Katılımcıların dil ve kimlik pratiklerini daha geniş sosyopolitik ve tarihsel bağlamlar içinde konumlandırarak, bu çalışma çokdilliliğin tekdilli yönelimli bir ulus-devlet içinde hem bir özneleşme kaynağı hem de bir kısıt alanı olarak nasıl işlediğini ortaya koymaktadır. Bu yolla, göç bağlamlarında çokdillilik ve kimlik üzerine yapılan sosyodilbilimsel araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how multilingual Syrian migrant women construct and negotiate identities through their use of Arabic, Turkish, and English as socially and ideologically charged resources. Adopting a linguistic-ethnographic approach, it draws on participant observation, semi-structured interviews, and audio-recordings of spontaneous interactions with three university-educated, young Syrian women residing in Istanbul. Combining fine-grained linguistic analysis with a scalar framework, the research explores identity negotiations across sociohistorical, ontogenetic, meso-level, and microgenetic timescales. The analysis demonstrates how participants mobilize their multilingual repertoires not only for communication but also as indexical means of positioning themselves within shifting structures of belonging, legitimacy, and power. Findings reveal a pervasive ambivalence: Turkish represents both opportunity and exclusion, Arabic serves as a source of intimacy yet a marker of stigma, and English carries symbolic prestige despite its limited local utility. These negotiations are further shaped by intersecting factors such as gender, class, migration status, educational background, and dominant language ideologies. By situating participants' discursive linguistic and identity practices within broader sociopolitical and historical contexts, this study shows how multilingualism functions simultaneously as a resource for agency and a site of constraint in a monolingually oriented nation-state. In so doing, it contributes to critical sociolinguistic research on multilingualism and identity in migratory contexts.